Obří Boeing měl být největším letounem na světě. Američané ale zastavili jeho další vývoj

Přestože gigantický nákladní letoun tajně vyvíjený americkou armádou nebyl nikdy uveden do provozu, stále je odborníky považován za technologický zázrak.

Boeing Pelican byl jeden z nejvelkorysejších projektů Letectva Spojených států, na jehož konci měl být vojenský nákladní letoun, který měl naráz přepravovat až 3 000 vojáků a 7 a půl tisíce tun vybavení. Jeho vývoj začal už někdy kolem roku 2000 a do provozu měl být uvedený po roce 2016, uvádí server Simple Planes.

S maximální rychlostí kolem 750 kilometrů za hodinu ve výšce okolo 6 000 metrů to nebyl žádný troškař. K tomu je třeba dodat, že se jednalo o letadlo s takzvaným „přízemním efektem“, což znamená, že mělo být schopné klouzat těsně nad povrchem země, často jen pár desítek metrů.

Letoun byl určený pro vojenské i civilní použití. Měl rozpětí křídel zhruba 150 metrů a dolet okolo 18 000 kilometrů. Byl poháněný čtyřmi turbovrtulovými motory. Stroj měl 38 podvozků se 76 koly a svými rozměry přesahoval tehdejší největší letoun, ukrajinský Antonov An-225 Mrija, přibližně dvojnásobně. Maximální užitečné zatížení Antonova okolo 250 tun americký Pelican až pětinásobně převyšoval. Mohl tak bez problémů přepravit například sedmnáct tanků M1 Abrams.

Pelican převyšoval všechny létající obry a to byl problém. Nemohl přistávat na běžných letištních ranvejích, což byl zřejmě hlavní důvod, proč jeho vývoj skončil.

Zdroj: Simple Planes