Tanky T-72B z Maroka budou brázdit Ukrajinou. Pochází z běloruských rezerv a byly modernizovány v Česku

Maroko předá Ukrajině přibližně 20 tanků T-72B, jak píše server Ukrinform. Jedná se o stroje, které byly modernizovány v České republice. Připomínka toho, co jsou tanky T-72B a jaké jsou jejich schopnosti.

T-72B je základní tank, který vznikl vývojem ruského základního tanku T-72A. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších modelů rodiny tanků T-72, který je stále ve výzbroji mnoha zemí. Od svých předchůdců se liší především lepším pancéřováním (mimo jiné byl zesílen pancíř věže a korby). T-72B je vybaven reaktivním pancířem Kontakt-1, který poskytuje vyšší stupeň ochrany mimo jiné proti kumulativním střelám.

Tank váží více než 44 tun, je 9,53 m dlouhý, 6,86 m široký a 3,46 m vysoký a pojme tříčlennou posádku. Je vyzbrojen jedním tankovým kanónem 2A46M ráže 125 mm, jehož rychlost střelby se odhaduje na 6-8 ran za minutu, jedním koaxiálním kulometem ráže 7,62 mm a jedním těžkým kulometem ráže 12,7 mm. Stroj může jet maximální rychlostí 60 km/h na zpevněných cestách a 40 km/h v terénu.

Přesný počet strojů, které půjdou na Ukrajinu, není znám. Uvádí se, že se jedná o přibližně 20 jednotek. Jedná se o tanky, které Maroko zakoupilo v letech 1999 a 2000 z běloruských rezerv a které Rabat nebyl schopen řádně udržovat. Eskadra tanků T-27B byla dříve umístěna na severu země, kde byla použita v boji proti alžírským obrněným divizím. Stroje byly před odesláním na Ukrajinu modernizovány v české armádní společnosti Excalibur.

Zdroj: redakce, ukrinform.net, excaliburarmy.cz