Obří antarktický ledovec by se mohl zhroutit do pěti let a zvednout hladinu moře o více než půl metru, varují vědci

Ledovec jménem Thwaites je jedním z největších a nejvyšších ledovců v Antarktidě. Měří 120 kilometrů, je velký zhruba jako Florida, a kdyby se celý zřítil do oceánu, zvýšil by hladinu moře o 65 centimetrů, tedy o více než půl metru. V současné době je jeho tání zodpovědné asi za 4 procenta globálního zvýšení hladiny moří, píše server sciencenews.org.

Velká část ledovce brzy ztratí svou slabou přilnavost k mořskému dnu, což dramaticky urychlí jeho posun směrem k moři, uvedli vědci. Zhruba od roku 2004 je východní třetina Thwaitesu podepřena plovoucím ledovou stěnou, přičemž její spodní část se opírá o podmořskou horu, která se nachází asi 50 kilometrů od pobřeží. Tento bod v podstatě pomáhá držet celou masu ledu na místě.

Údaje, které vědci shromáždili v posledních dvou letech však naznačují, že tato výztuha už dlouho nevydrží. Teplé vody oceánu totiž neúprosně rozežírají led zespodu. Jak tato stěna ztrácí hmotu, ustupuje do vnitrozemí a nakonec zcela ustoupí za podmořskou horu, která ho svírá na místě. Mezitím se v ledu tvoří výrazné praskliny, které led nevyhnutelně tříští.

,,Kolaps tohoto ledovce bude mít za následek přímé zvýšení hladiny moří, a to poměrně rychle, což je trochu znepokojující,“ říká Erin Pettitová, glacioložka z Oregonské univerzity.

Satelitní data ukazují, že za posledních 30 let se tempo proudění Thwaitesova ledovce přes pevninu směrem k moři téměř zdvojnásobilo. I proto je Thwaites nejdůležitějším místem pro studium krátkodobého zvyšování mořské hladiny.

Vědecké poznání chování ledovců se s rozvojem nových podmořských technologií neustále prohlubuje, vědci si dokonce všimli i dopadů přílivu a odlivu oceánu na tání ledovců, kdy se teplé proudy dostávají zcela novými cestami pod led a tvoří ve velkých hloubkách nové a nebezpečné praskliny. Avšak jediné, co s tím zatím můžeme dělat, je jen pozorovat.

,,Sledujeme svět, jenž dělá věci, které jsme dosud neviděli, protože na klima extrémně rychle tlačíme emisemi oxidu uhličitého. Je to skličující,“ říká glaciolog Ted Scambos.

Zdroj: sciencenews.org