Obluda zničena. Rusko přišlo o svůj nejmodernější systém protivzdušné obrany S-400

Ruské ozbrojené síly údajně přišly o svůj raketový systém země-vzduch S-400. Nejmodernější ruský operační systém protivzdušné obrany byl vyhozen do povětří na silnici poblíž obce Iljine v části Ruskem okupované Záporožské oblasti, jak píše server Mil.

Jedná se o první potvrzenou ztrátu raketového systému země-vzduch dlouhého doletu S-400 (SA-21 Growler). Šlo o odpalovací zařízení 5P85SM2-01 pro systém S-400 s raketami 5V55R.

S-400 Triumf je nová generace protiletadlového zbraňového systému středního a velkého dosahu, vyvíjená ruskou firmou Almaz Antěj od 90. let jako vylepšení systému S-300. V ruské armádě je S-400 ve službě od roku 2007.

Je určen k likvidaci moderních i pokročilých prostředků vzdušného napadení jako jsou taktické a strategické bombardéry, taktické balistické střely a balistické rakety středního dosahu, nadzvukové vzdušné cíle, ale i letadla včasné výstrahy. Vysoký stupeň automatizace umožnil výrazně snížit obslužný personál.

S-400 je jediný systém, který je schopen selektivně pracovat až se čtyřmi různými typy raket, které mají rozdílnou startovací hmotnost a dálkový dosah, čímž dokáže vytvořit vrstvenou obranu. Jedná se o 40N6 extrémně dlouhého dosahu, 48N6 dlouhého dosahu a střelu 9M96 středního doletu. Každá ze střel má jiné schopnosti, jak uvádí server Army Technology.

Oproti běžným systémům PVO (jako je francouzský SAMP/t, izraelský SPYDER či americký PAC-3) se vyznačuje systém S-400 použitím více typů radarů a raket, což jej činí efektivnějším ve více bojových scénářích a tím se spíše podobá americkému námořnímu systému AEGIS. Existence systému S-400 byl jedním z důvodů pro vývoj nové proti-radiolokační střely s dlouhým dosahem AARGM-ER a balistické střely PrSM, které budou mít díky většímu dostřelu schopnost napadnout baterie S-400 z bezpečnější vzdálenosti.

Je třeba také dodat, že vzdálenost detekce a palby (až 250 km proti stíhačkám) je vztažena k stíhačkám se značným RCS. Je nepravděpodobné, že by baterie S-400 byla schopna efektivně zasáhnout proti F-35 na více než 100 km.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, army-technology.com