Obávané monstrum z Německa Iris-T SLM. Chrání oblohu až do výšky 20 kilometrů

Ukrajinská armáda obdržela od Německa druhý systém Iris-T SLM. Jedná se o nejmodernější systém protivzdušné obrany, který je schopen zajistit stoprocentní účinnost sestřelů, jak píše server Ukrinform. Probíráme klíčové vlastnosti této zbraně.

Připomeňme, že německá vláda v rámci přislíbené podpory přislíbila Ukrajině čtyři systémy IRIS-T SLM. První z nich dorazil na frontu v loňském roce. O druhém německá média psala před několika týdny, ale teprve nyní byl transfer vybavení oficiálně potvrzen tamními politiky.

IRIS-T SLM na Ukrajině

Pro Ukrajince je to velmi očekávaná zbraň a jedna z největších hrozeb, kterým čelí ruské letectvo. Schopnosti systému IRIS-T SLM jsou v některých ohledech impozantní. První systém IRIS-T SLM dodaný Německem zajistil 100 sestřelů ruských cílů. Jednalo se především o střely s plochou dráhou letu. Výrobcem systému IRIS-T SLM je německá společnost Diehl Defence. Její zástupci označují svůj výrobek jako protiletadlový raketový systém středního dosahu, jak uvádí web Army Recognition.

Je uzpůsoben k neutralizaci křižujících a balistických raket, ale i letadel, vrtulníků a bezpilotních prostředků (tzv. dronů). Kromě toho společnost Diehl Defence nabízí varianty IRIS-T SLX (dlouhý dosah) a IRIS-T SLS (krátký dosah).

Co umožňuje systém IRIS-T SLM?

Systém IRIS-T SLM je schopen bojovat proti cílům vzdáleným až 40 km a zároveň ve výšce až 20 km. Jedná se o zbraň typu „vystřel a zapomeň“.

Využívá střely s infračervenými termovizními hlavicemi čtvrté generace, které vidí tepelný obraz cíle. Umožňují účinnou lokalizaci a navádění cíle. Jsou odolné vůči systémům elektronického boje. A jak ukázala probíhající válka, ty jsou pro Ukrajince docela zhoubou.

Odpalovací zařízení stojí na podvozku MAN 8×8 a obsahují osm zásobníků s vertikálně odpalovanými střelami dosahujícími rychlosti až 3 Ma (1021 m/s). Stojí za to vědět, že celý systém se skládá ze tří vozidel. Jeho součástí je také radarový vůz a vůz s velitelským stanovištěm.

V současné době nejsou známy termíny dodávek dalších systémů IRIS-T SLM, které Německo slíbilo předat Ukrajině. Je však známo, že vysoká účinnost systému IRIS-T SLM na Ukrajině při ochraně kritické infrastruktury a měst přiměla další země k zájmu o tyto systémy pro své armády.

Zdroj: redakce, ukrinform.net, armyrecognition.com