Revoluce ve vzduchu. Nový jihokorejský stíhací letoun dostal speciální výkonný radar

Jihokorejská Správa obranných akvizičních programů (DAPA) oznámila, že na novém stíhacím letounu KF-21 Boramae byl nainstalován a otestován vlastní radar AESA (Active Electronically Scanned Array), jak píše server Defence Blog.

Třetí prototyp s namontovaným radarem AESA odstartoval v 10 hodin dopoledne ze 3. výcvikového křídla letectva v Sacheonu, asi 300 kilometrů jižně od Soulu, a absolvoval 84 minut letu.

Tento prototyp provedl úspěšný první let v lednu. První a druhý prototyp KF-21 uskutečnily své první lety v červenci, resp. listopadu loňského roku. V lednu uskutečnil první let také čtvrtý prototyp, tentokrát dvoumístný.

V první polovině roku plánuje jihokorejská armáda zahájit lety dalších dvou prototypů v rámci plánu provést do února 2026 celkem 2 000 zkušebních letů.

Boramae je víceúčelový stíhací letoun vyvinutý společností Korea Aerospace Industries Ltd. a výsledek programu vývoje letounu KF-X, který probíhá od roku 2016.

Nový letoun KF-21 je s jedním z nejdůležitějších národních projektů, který má nahradit současné stíhačky letectva a zavést stíhačku nové generace, jež dokáže uspokojit budoucí koncepci fungování silového bojiště.

Zdroj: redakce; Defence Blog; Military Factory