Jihokorejská armáda. Tato vojenská velmoc byla vytvořena, aby zastavila komunisty ze severu

Jihokorejské ozbrojené síly jsou skutečnou velmocí. V žebříčku Global Firepower jsou šestou armádou na světě, jejímž hlavním úkolem je odrazovat případný útok ze strany Severní Koreje. Jihokorejská armáda používá mnoho modelů moderních zbraní, včetně vybavení vyvinutého domácím průmyslem. Jaké zbraně vyrábí Jižní Korea?

Jižní Korea je jednou z největších vojenských mocností na světě. Díky povinné branné povinnosti má korejská armáda nejen značný počet vojáků (více než 400 000), ale také velmi rozsáhlou skupinu milionů vycvičených záložníků.

Hlavním, ale nikoli jediným úkolem jihokorejských ozbrojených sil je obrana proti případnému útoku ze severu, při němž by boje probíhaly z velké části v horských oblastech, které pokrývají 60 % území země. Tomuto úkolu byla podřízena struktura i vybavení ozbrojených sil.

Vybavení, které Jižní Korea používá, je neobvyklou směsicí západní výzbroje a malého počtu zbraní dodaných Ruskem v rámci obchodních dohod (například bojová vozidla pěchoty BMP-3, tanky T-80 nebo protitankové řízené střely 9K115-2 Metys-M).

Kromě zahraničního vybavení používá Jižní Korea mnoho konstrukcí výzbroje dodávaných místním průmyslem. O některých z těchto zařízení, jako jsou tanky K2, bojová vozidla pěchoty K21 nebo letadla FA-50, se uvažuje jako o možném vybavení polských ozbrojených sil.

Houfnice K9 otevřela cestu ke spolupráci mezi polským a korejským zbrojním sektorem. Její podvozek (bez kanonu a věže) je použit v polské houfnici Krab.

K2 Black Panther tank

Vlajkovým příkladem takového vybavení je tank K2 Black Panther. Jedná se o moderní konstrukci 21. století, vyzbrojenou kanónem ráže 120 mm s hladkým vývrtem a vybavenou automatickým nabíječem. Je provozován souběžně s o něco starším tankem K1 vyvinutým v 80. letech 20. století.

Je však třeba připomenout, že tank K2 byl navržen pro boj ve specifických podmínkách Koreje, kde je směr útoku nepřítele jasně definován a kde se boje odehrávají v údolích a horských průsmycích. Z tohoto důvodu má korejský tank silný čelní pancíř, ale relativně slabý pancíř na bocích korby a věže.

Proto se ani teoretické úvahy o možnosti nákupu těchto tanků Polskem nezaměřují na základní verzi K2, ale na K2PL. Jedná se o variantu upravenou s ohledem na polské potřeby a specifika, s prodlouženým podvozkem a dodatečně zesíleným bočním pancířem.

Protitanková řízená střela AT-1K Raybolt

Protitanková řízená střela AT-1K Raybolt je dílem koncernu LIG Nex1. AT-1K je nová zbraň vyráběná od roku 2017. Střela má dolet přibližně 2,5 km, je naváděna na cíl pomocí termovizního snímání a dokáže prorazit až 900 mm oceli chráněné reaktivním pancířem.

Odpalovací zařízení váží 20 kg a obsluhují ho dva vojáci. K dispozici je také verze pro montáž na vozidlo a verze pro montáž na bojový vrtulník.

Houfnice KH179

Vzhledem ke geografickým podmínkám Korejského poloostrova má jihokorejská armáda k dispozici velké množství různých typů minometů a houfnic, které jsou užitečné zejména v horských oblastech. Příkladem takové zbraně je tažená houfnice KH179, upravená pro leteckou přepravu.

Tato zbraň, vyvinutá již v 80. letech minulého století, má ráži 155 mm a dokáže zasáhnout cíle vzdálené 18 km. Použití plynových střel zvyšuje dostřel na 30 km a houfnice může vést i přímou palbu – v tomto případě je dostřel omezen na přibližně 3,5 km.

Balistické a řízené střely Hyunmoo

Jižní Korea rovněž vyvíjí vlastní balistické a řízené střely. Obě zbraně jsou vyvíjeny pod názvem Hyunmoo. Hyunmoo-2 má dolet – v závislosti na variantě – 300-800 km a pravděpodobně využívá řešení ruského Iskanderu. Hyunmoo-3 je střelou s plochou dráhou letu, která dosahuje rychlosti až 1,2 Machu a má dolet až 3 000 km.

Hyunmoo-4 je střela založená na verzi Hyunmoo-2, ale má větší dolet a těžší bojovou hlavici schopnou ničit severokorejská podzemní vojenská zařízení. Střela tohoto typu byla mimo jiné odpálena při testech z paluby jedné z jihokorejských ponorek.

Zdroj: globalfirepower.com, Wikipedia