Nová technologie vytvoří z mořské vody vodu pitnou. Jak zařízení funguje, vás překvapí

Výzkumníci učinili velkolepý průlom poté, co vyrobili zařízení, které dokáže změnit mořskou vodu na čistou a pitnou vodu pouhým stisknutím jednoho tlačítka, informoval server Express.

Vzrušující technologie dokáže zbavit vodu molekul soli, bakterií a virů tím, že ji nabije elektřinou. To znamená, že nejsou potřeba náhradní filtry nebo vysokotlaká čerpadla, která běžně používají komerčně dostupné odsolovací jednotky. Poskytuje obrovskou podporu těm vzdáleným lokalitám, které mají malý nebo žádný přístup k pitné vodě. Tým z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinul odsolovací jednotku, která bez těchto položek dokázala vyrobit vodu překračující standardy kvality Světové zdravotnické organizace (WHO). Dvoustupňový proces odstraňuje z vody rozpuštěné i suspendované pevné látky a v testovaném prototypu vytváří 0,3 litru pitné vody za jednu hodinu přímo z moře.

„Právě teď tlačíme na náš výzkum, abychom zvýšili rychlost výroby. Je to rozhodně vzrušující projekt a jsem hrdý na pokrok, kterého jsme dosud dosáhli, ale stále je před námi spousta práce. Toto je opravdu vyvrcholení 10leté cesty, na které jsme já a moje skupina byli. Roky jsme pracovali na fyzice jednotlivých procesů odsolování, ale zatlačit všechny ty pokroky do krabice, postavit systém a předvést ho v oceánu, to pro mě byla opravdu smysluplná a obohacující zkušenost“, řekl Jongyoon Han, profesor elektrotechniky na MIT.

Inovace váží méně než 10 kg a lze ji napájet přenosným solárním panelem, což znamená, že ji lze použít ve vzdálených oblastech a místech s omezenými zdroji. Jednotka spoléhá na techniku ​​zvanou polarizace koncentrace iontů (ICP), která odstraňuje nežádoucí materiály z mořské vody. Proces vyžaduje pouze jedno nízkotlaké čerpadlo k odstranění pevných látek a využívá ledovou energii. Ale ICP se ne vždy zbaví všech solí plovoucích uprostřed kanálu. To je důvod, proč vědci vedle něj použili druhý proces, známý jako elektrodialýza. To jim umožnilo odstranit zbývající ionty soli, které byly v mořské vodě.

Moduly ICP a elektrodialýzy byly zmenšeny na přenosnou velikost, aby se dále zvýšily a vešly se do zařízení. Zařízení určené pro laiky má pouze jedno tlačítko pro spuštění automatického procesu odsolování a čištění. Jakmile se úroveň slanosti a počet částic sníží na požadované prahové hodnoty, uživatel dostane upozornění, že voda je pitná. Byla také vytvořena aplikace pro chytré telefony, která uživatelům umožňuje ovládat jednotku bezdrátově a hlásit v reálném čase údaje o spotřebě energie a slanosti vody. Zařízení bylo testováno na Carson Beach v Bostonu. Mořská voda se během asi půl hodiny změnila na šálek čisté pitné vody.

Zdroj: express.co.uk