Astronomové tvrdí, že naše sluneční soustava je podivná

Sluneční soustava nám připadá normální. Když však astronomové začali zkoumat naše „sousedy“, uvědomili si, že v mnoha ohledech je naše soustava podivná. Důvody tohoto pohledu na náš vesmírný domov prozrazuje ve čtyřech důvodech server Realclearscience.com.

Spousta planet

Osm planet se nemusí zdát jako mnoho. Člověk by je mohl spočítat na prstech dvou rukou. Ale na základě dosavadních pozorování astronomů se takový počet zdá být mimořádně vzácný. Podle encyklopedie The Extrasolar Planets Encyclopaedia jej obsahuje pouze jeden další známý systém, Kepler-90, který má tolik planet jako sluneční soustava. Vědci z Institutu Nielse Bohra v dánské Kodani, odhadli, že pouze 1 % všech slunečních soustav v Mléčné dráze má stejný nebo vyšší počet planet než naše sluneční soustava.

Pouze jedno Slunce

Zatímco sluneční soustava překypuje planetami, má pouze jedno osamocené Slunce. Naproti tomu polovina všech známých hvězd existuje v soustavách, kde je Sluncí více. Naše osamocené Slunce se tedy v tomto ohledu poněkud vymyká.

Žlutý trpaslík v systému

Naše Slunce je tzv. hvězda hlavní posloupnosti typu G, známá jako „žlutý trpaslík“. Každou vteřinu se v něm přetaví přibližně 600 milionů tun vodíku na helium, přičemž se z něj vysílá energie nezbytná pro život. A bude v tom pokračovat dalších 5,4 miliardy let. Naprostá většina hvězd ve vesmíru je mnohem menších a chladnějších. Jedná se o tzv. červené trpaslíky. Například asi 85 % všech hvězd v Mléčné dráze jsou „pouze“ červení trpaslíci.

Jupiter

Jupiter je tahounem naší sluneční soustavy, jeho hmotnost je více než dvaapůlkrát větší než hmotnost všech ostatních planet dohromady. Podle astrofyzika Seana Raymonda nás odlišuje už samotný fakt, že naše sluneční soustava hostí plynného obra takové velikosti. Navíc, jak píše, většina plynných obrů v jiných slunečních soustavách má těsné, excentrické dráhy kolem svých hvězd, zatímco Jupiterova dráha je široká a téměř kruhová. „Jen asi jedna ze sta hvězd podobných Slunci má Jupitera podobného tomu našemu,“ napsal.

Můžete se tedy kochat výjimečností naší sluneční soustavy, protože jinou soustavu, která by se té naší podobala, jsme ještě nespatřili. Měli bychom ale mít na paměti, že vše může být zkresleno našimi současnými možnostmi, jakými jsme schopni vesmír pozorovat.

Detekce systémů, jako je ten náš, s planetami na mnohaletých oběžných drahách kolem žlutých hvězd střední hmotnosti, je při současných metodách mnohem obtížnější než hledání planet na krátkých oběžných drahách kolem malých červených trpaslíků„, napsal Pat Brennan, reportér píšící pro NASA.

Zdroj: realclearscience.com