Nová programovatelná munice pro tanky Abrams dokáže prorazit věž tanku T-55

Zpráva hlavního štábu ministerstva obrany USA za rok 2022 informuje o pokroku ve vývoji nové víceúčelové tankové munice 120×570 mm podle standardu NATO. Vysvětlíme vám, co dokáže.

Ve zprávě ředitele pro operační testování a vyhodnocování se uvádí, že testování nové munice bylo dokončeno, včetně střelby, přičemž některé testy musí být opakovány, protože byly zjištěny určité problémy, bohužel v tuto chvíli není známo, co závadu způsobilo.

Je však třeba poznamenat, že zpráva se týká testů provedených v roce 2022, takže v současné době již mohla být zjištěná závada identifikována a odstraněna. To však může způsobit zpoždění zahájení sériové výroby nové munice.

Zajímavé je, že nová munice byla testována i proti výbušnému reaktivnímu pancíři. To je zajímavé, protože M1147 AMP je náboj s tříštivou a demoliční střelou vybavenou programovatelným zapalovačem.

M1147 má roznětku, která se programuje pomocí datového spojení umístěného v závěru a kovové základně nábojnice, v níž je roznětka umístěna. Programování náboje provádí střelec po vložení náboje do děla pomocí systému řízení palby.

Rozbušku lze naprogramovat ve třech režimech, standardním, kdy k detonaci dojde okamžitě po dopadu na cíl. Zpožděný, kdy střela nejprve prorazí vnější obal a exploduje uvnitř, např. lehké obrněné vozidlo nebo bunkr. Zajímavé je, že tento projektil je schopen prorazit bok věže tanku T-55 o tloušťce asi 150 mm a explodovat v něm.

Posledním režimem je detonace před cílem nebo nad ním a zranění střepinami, přičemž tento režim slouží k zasažení pěchoty ukryté v zákopech, vrtulníků a nízko letících letadel a dalších vozidel, kterým ničí například jejich elektrooptiku.

Zdroj: redakce, militaryleak.com, dote.osd.mil