Děsivý kanón Carl Gustaf dostane novou munici. Ta exploduje ve vzduchu na vzdálenost 1,5 km

Na letošním MSPO představila švédská společnost Saab nový třikrát účinnější projektil určený pro slavný bezzákluzový kanon Carl Gustaf s dlouhou životností, jak píše server The Defense Post. Vysvětlíme vám, co umí.

Protitanková zbraň Carl Gustaf je konstrukce, jejíž kořeny sahají až do druhé světové války, ale od té doby zůstala v podstatě jen ráže 84 mm a vše ostatní bylo v následujících desetiletích modernizováno. Carl Gustaf se používá ve více než 40 zemích a nejnovější verze M4 měla premiéru v roce 2014.

Tato varianta zahrnovala výměnu ocelové odpalovací vložky za lehčí titanovou, větší využití polymerů a přizpůsobení bezzákluzové zbraně moderní programovatelné munici. To vše vedlo ke snížení hmotnosti na 6,7 kg a umožnilo použití programovatelné munice, jako je nejnovější střela HE 448.

Tato verze má na rozdíl od starší verze upravený systém nastavení vzdálenosti a způsob detonace, který zahrnuje výbuch ve vzduchu ve vzdálenosti 5 metrů nebo při nárazu. V nové verzi se nastavení vzdálenosti provádí pomocí manipulátorů zabudovaných v cílovém modulu. Švédové se rozhodli nepoužívat laserový dálkoměr, protože ten může upozornit na cíl, a raději zůstali u myšlenky staršího systému.

Střelec již nemusí nabíječi sdělovat vzdálenost k cíli, ale nabíječ vloží projektil do odpalovacího zařízení a programování projektilu již provádí střelec. Dříve nabíječ ručně nastavoval vzdálenost a způsob odpálení. Za zmínku stojí také to, že střelec ví, co bylo nabito, protože každý projektil má svůj vlastní kód přenášený prostřednictvím kontaktních kolíků viditelných na obrázcích. Tímto způsobem může například střela ASM 509 v závislosti na způsobu nabíjení explodovat v okamžiku zásahu nebo se zpožděním.

Pokud se vrátíme ke střele HE 448, která váží 2,6 kg a obsahuje náklad cca 4 000 wolframových kuliček schopných pokrýt střepinami plochu až 400 m2 na vzdálenost 1,5 km. Zástupce společnosti Saab uvedl, že novinka je třikrát účinnější než starší HE 441D. Jedná se o další přírůstek do velmi rozsáhlého arzenálu munice pro samonabíjecí pistole Carl Gustaf.

Zdroj: redakce, saab.com, thedefensepost.com