Nová polská zbraň přitáhla pozornost Rusů. Ti nadšeni nejsou

Společnost Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. nedávno zveřejnila video, které ukazuje systém pro boj s bezpilotními letouny. Polská protidronová zbraň přitáhla pozornost ruského vládního deníku, píše server Defence Blog.

Zkoušky této zbraně proběhly koncem loňského roku na ústeckém cvičišti Ústředních leteckých sil. Palebný systém tvoří čtyřhlavňový kulomet WLKM ráže 12,7 mm s rychlostí střelby 3 600 ran za minutu. Tato zbraň umožňuje doslova pokrýt cíl olovem.

Rusové o polské protidronové zbrani

Systém z Tarnówa upoutal pozornost ruských státních médií. „Toto dálkově ovládané zařízení je údajně vyzbrojeno 12,7mm vícehlavňovým kulometem WLKM, má také zaměřovací denní a noční termovizní kameru a radarovou stanici, která dokáže detekovat miniaturní drony ze vzdálenosti až 3500 metrů. Stejně jako ostatní zbraně vyrobené podle Gatlingova schématu se blok hlavně otáčí pomocí elektrického pohonu,“ popisuje zbraň polských konstruktérů ruský deník.

Účinný dosah testovaného bojového systému dronu je 2 km a termokamera je podpořena laserovým dálkoměrem. Kulomet WLKM váží bez munice 50 kg. Lze jej namontovat na obrněná vozidla, hlídkové čluny a vrtulníky. Ruský deník uvádí, že systém lze provozovat ve třech režimech a není nadšený z toho, že takovou zbraň mají Poláci.

V manuálním režimu je konstrukce zcela pod kontrolou obsluhy. V poloautomatickém režimu je cíl doprovázen automatickým systémem pod kontrolou vojáka. V automatickém režimu vše probíhá automaticky, stačí pouze rozhodnout o střelbě v okamžiku, který systém indikuje.

Hmotnost celého systému je 1 100 kg, z toho 700 kg tvoří hmotnost výzbrojního modulu včetně pušky a zásoby 450 kusů munice, 300 kg hmotnost přívěsu a 100 kg hmotnost radaru. Očekává se, že tento systém, který je schopen čelit i živé síle a pozemní bojové technice, bude chránit nejen vojenské jednotky, ale i důležité infrastrukturní objekty: letiště, čerpací stanice plynu a ropy, terminály a produktovody.

Zdroj: defence-blog.com