Nová generace stealth amerického strategického bombardéru B-21 Raider se chystá na první let. Může nést neviditelné jaderné střely a má radarovou stopu jen jako komár

Společnost Northrop Grumman úspěšně zapnula B-21 Raider a udělala první předletové zkoušky systémů tohoto očekávaného strategického bombardéru, který má dolet až 11 000 km a může nést stealth atomové střely.

Zapnutí znamená okamžik, kdy se poprvé aktivují elektrické systémy letounu. Během zapnutí provádějí inženýři a technici testy, aby se ujistili, že všechny elektrické systémy fungují správně, a mohou také zkontrolovat případné problémy nebo poruchy. Zapnutí systémů zkušebního letounu představuje klíčovou fázi před prvním letem, který je naplánován do konce roku 2023.

Šest bombardérů B-21 se montuje v závodě společnosti Northrop Grumman v Palmdale v Kalifornii. Očekává se, že B-21 vstoupí do služby do roku 2026 a postupně nahradí strategické bombardéry B-2 Spirit a B-1 Lancer. Tento nový strategický bombardér, který společnost Northrop Grumman představila 2. prosince 2022, znovu využívá některé obecné charakteristiky letounu B-2 a má podobnou elegantní konstrukci létajícího křídla.

Americké letectvo předpokládá, že bude provozovat flotilu dvou bombardérů: B-21 a upravených B-52. Hodlá objednat 100 letounů B-21, což je více než současná flotila letounů B-1 a B-2 dohromady.

Prototyp tohoto bombardéru byl nedávno viděn při letu v Nevadské poušti. Jednalo se o testovací verzi, která ještě neměla jít do výroby, a sloužila primárně pro sběr dat pro finální verzi tohoto stroje.

B-21 Raider

B-21 Raider je strategický bombardér americké armády, který slouží primárně k doručení jaderných bomb na nepřátelské území bez toho, aby jej nepřátelé detekovali. Tento bombardér je vyroben z kompozitního materiálu s radarově absorpční pórovitou strukturou. Má také speciální nátěr, který zajišťuje velkou část jeho stealth. Byl navržen s použitím mnohem pokročilejších počítačů než má B-2. B-21 je menší a lehčí než B-2. Tento bombardér má minimální radarovou a infračervenou stopu. Jeho radarová stopa by měl být kolem 0.0001 m². Pro porovnání, komár má radarovou stopu 0,00001 m². Bombardér může nést i stealth atomové střely. Maximální rychlost tohoto stroje je 1000 km/h, operační dosah je 11 000 km a výška, ve které operuje, je 15 km.

Zdroj: redakce, aerotime, militarytoday