Nová čínská kinetická zbraň. Dokáže vyřadit tank jediným výstřelem. Americký tank M1A1 Abrams by nebyl schopen odolat působení zbraně

Podle informací zveřejněných na čínskou vládou kontrolovaném webu South China Morning Post vyvinuli vědci v zemi kinetický projektil, který je schopen vyřadit jakýkoli americký tank. Vypadá to na mimořádně inovativní přístup k obrněné válce.

Místo silných protitankových střel vědci použili relativně lehkou kinetickou střelu o hmotnosti pouhých 20 kilogramů. Takováto nálož urychlená na vysokou rychlost nemá za úkol zničit pancíř tanku a zabít jeho posádku, ale způsobit vážné vnitřní poškození mechanismu vozidla a učinit jej nepoužitelným. Očekává se, že takový osud potká i nejnovější tank M1A1 Abrams po střetu s novou čínskou zbraní.

Čínská průlomová kinetická zbraň
Tajemství nové zbraně vyvinuté v Číně je založeno na dobře známém mechanismu kinetického projektilu urychleného na vysokou rychlost. Namísto zničení pancíře tanku by střela „roztříštila“ jeho vnitřní strukturu, což by vedlo k poškození elektroniky, prasknutí šroubu a posunu chráněných klíčových částí mechanismu. Služba uvádí, že simulace ukázaly, že ani moderní americký tank M1A1 Abrams by nebyl schopen odolat působení zbraně, přestože klíčové části a mechanismy v něm mají nejvyšší možnou úroveň ochrany.

Publikace čínských vědců odhaluje, že projektil použitý ve zbrani je jednolitá koule o hmotnosti asi 20 kilogramů, která je urychlena na Mach 4, což v přepočtu znamená asi 4 900 km/h. Energie dopadu takové střely na cíl je vypočtena na zhruba 25 megajoulů, což pravděpodobně nebude stačit k proražení pancíře moderního tanku, ale očekává se, že bude stačit k znehybnění vozidla a zanechání posádky (která by měla šok spíše přežít) v nepoužitelné ocelové konzervě.

Zdroj: South China Morning Post