Northrop XP-79 byl odvážný experimentální stroj známý jako „Létající beranidlo“

V období 2. světové války byla snaha o technologický průlom v oblasti letectví doslova poháněna nutností. Jeden z těchto projektů, Northrop XP-79, známý jako „Létající beranidlo,“ se od ostatních strojů výrazně odlišoval. Zatímco jeho předchůdci z rodiny celokřídlých letounů navržených společností Northrop byli považováni za revoluční, XP-79 byl vskutku bizarním pokusem, který měl nepřátelské letouny sestřelovat tím nejneuvěřitelnějším způsobem: srážkou ve vzduchu.

Od létajícího křídla k létajícímu beranidlu

John K. Northrop, zakladatel společnosti Northrop, byl průkopníkem v oblasti celokřídlých letounů. V roce 1940 znovuobnovil svůj projekt N-1M, který se stal předchůdcem následujících strojů, včetně N-1M, MX-324 a MX-334. I když tyto stroje měly vlastní slabiny, armáda byla nyní připravena dát šanci novému, odvážnějšímu konceptu: Northrop XP-79.

XP-79 byl unikátní zejména materiálem z nějž byl vyroben – hořčíkové slitiny vyztužené ocelovým pancéřováním. Byl navržen tak, aby byl poháněn raketovým motorem, ale kvůli výrobním komplikacím byly použity axiální proudové motory Westinghouse 19-B.

Na papíře byly jeho specifikace úctyhodné: maximální rychlost 845 km/h, operační dolet 1598 km a schopnost dosáhnout výškového stropu 12 192 metrů, jak píše web PlaneHistoria.

Nepovedená mise

První a jediný prototyp vzlétl v roce 1945, ale jeho první let skončil tragédií. Po několika minutách letu se stroj náhle převrátil a havaroval, což vedlo k úmrtí testovacího pilota.

Projekt Northrop XP-79 byl okamžitě zrušen, a s ním i myšlenka použití letounu jako „létajícího beranidla“ pro sestřelování nepřátelských letadel. Byl to ukázkový příklad toho, jak daleko mohou inženýři a vědci zajít ve svém úsilí o nalezení inovativních, byť riskantních řešení. Dnes nám XP-79 připomíná, že v každém zjevně nerealizovatelném konceptu se může skrývat zrnko geniality, ale také varování, že ne všechny ideje jsou stvořeny rovné.

Northrop XP-79 zůstává zapsán v historii jako příklad nápadu, který byl příliš odvážný na to, aby mohl být úspěšně realizován, ale také jako doklad o odvaze a inovativnosti, která charakterizovala válečné letectví 20. století.

Zdroj: PlaneHistoria