Noemova Archa. Elon Musk chce vyslat na Mars milion lidí

Elon Musk to plánuje už dlouho a už oznámil, že má ambiciózní cíl. Přesto lidi stále udivuje jeho sebevědomí a fakt, že chce na Mars dopravit milion lidí.

Miliardář, excentrik a podle mnohých také génius. Elon Musk je známý tím, že si rád klade ambiciózní cíle. Společnost s názvem SpaceX byla založena v roce 2002 a od té doby se jí v kosmickém průmyslu daří. Je známá mimo jiné tím, že vyvinula opakovaně použitelnou raketu a snaží se snížit náklady spojené s lety do vesmíru.

Starship je eso v rukávu Elona Muska, neboť tato impozantní raketa má umožnit učinit první kroky v kolonizaci vesmíru. Především se zde nezapomnělo na hospodárnost, která je u takto nákladných podniků vždy prvořadá. Starship je 120 metrů dlouhá, supertěžká dvoustupňová kosmická loď. Jakmile první stupeň, nazývaný Super Heavy, splní svůj úkol a není již potřeba, má se odpojit a následně přistát. To umožní její opětovné použití, čímž se výrazně sníží výdaje, jak uvádí server SkyRocket.

Druhý stupeň, označovaný jako Starship, má zcela jiné využití a jednou z možností je přeprava osob. Zajímavé je, že společnost SpaceX kdysi naznačila, že Starship bude moci sloužit jako extrémně rychlý způsob cestování po Zemi. Dvouminutová prezentace naznačovala, že místo nákupu letenky na letadlo by si lidé mohli koupit lístek na raketu. V kombinaci s maximální rychlostí 27 000 km/h by cesta téměř kamkoli na Zemi měla trvat méně než hodinu.

Takzvaná doprava ze Země na Zemi, tedy raketová přeprava lidí z jednoho bodu na Zemi do druhého, je stále konceptem viditelným na oficiálních stránkách SpaceX, takže od této myšlenky nikdo neustupuje. Nezbývá tedy než počkat, až bude tento typ služby dostupný.

Starship je velká raketa, ale Musk chce vyrobit více než 1 000 kusů

Kdo dospěl k závěru, že výše nastíněné popisy jsou nereálné, měl by se nyní připravit na něco mnohem většího. Starship je supertěžká kosmická loď, která má podle oficiálních informací nosnost více než 100 tun. To by jí mělo umožnit efektivní přepravu potřebného nákladu i lidí. Kam? Na planetu Mars. Elon Musk si nedělá legraci a kolonizaci čtvrté planety od Slunce myslí zcela vážně. Nedávno na sociálních sítích miliardář své plány horlivě zopakoval a podělil se také o své myšlenky.

Na tomto místě je vhodné připomenout, že Elon Musk v nedávném rozhovoru zdůraznil zásadní význam lodi Starship pro lidstvo. Zmínil, že by chtěl na Marsu vyrábět raketové palivo na bázi metanu, protože se očekává, že opětovné doplňování paliva bude nutností. Napůl žertem dodal, že lety na Venuši ho nezajímají, protože podle jeho názoru se toto místo podobá peklu.

Během rozhovoru Musk naznačil, že Starship bude řešením pro uskutečňování cest po celé Sluneční soustavě. Později shrnul, že až dojde na samotnou planetu Mars, bude nutné tam vytvořit město pro lidstvo. Tento podnik by měl vyžadovat asi tisíc lodí Starship a podle Muska by tam mohlo létat asi milion lidí. Miliardář chce umožnit let na rudou planetu každému, kdo bude mít zájem a bude si to moci dovolit, a to za cenu kolem 100 000 dolarů, v přepočtu cca 2,2 miliony Kč.

Pobyt prvních kolonizátorů na Marsu samozřejmě nebude luxusním zážitkem. Sám Elon Musk navzdory svému nadšení zdůrazňuje, že je to nebezpečné, obtížné a plné dřiny. Takzvaný „sales pitch“, pokus o prodej letu na Mars, tedy jakási reklama, musí podle Muska znít víceméně takto: „Bude to nebezpečné, bude tam plno lidí, můžete přijít o život, bude to těžké a bude to hodně práce.“

Zdroj: redakce, SpaceX, skyrocket.de