Ničivý požár vedl k objevu starobylého sarkofágu pod katedrálou Notre-Dame

Archeologové našli pod pařížskou katedrálou Notre-Dame starobylý olověný sarkofág a fragmenty chórové zástěny, informovali na webu Metro.

Objev nabízí nový pohled na historii stavby, která je v současné době v rekonstrukci po ničivém požáru v roce 2019. Katedrála Notre-Dame, jejíž historie sahá až do 12. století, zadala výkopové práce uvnitř katedrály jako preventivní opatření před instalací lešení potřebného k obnově 100 metrů vysokého dřevěného hřebene střechy.

Místo vykopávek leží pod kamennou vrstvou, která pochází z 18. století, ale některé nižší úrovně sahají až do 14. století a některé dokonce do počátku 13. století, uvedlo ministerstvo kultury.

„Podařilo se nám dovnitř poslat malou kameru, která ukázala zbytky látek, organické látky, jako jsou vlasy, a zbytky rostlin,“ řekl Christophe Besnier z francouzského Národního archeologického ústavu. „Skutečnost, že tyto rostliny tam stále jsou, naznačuje, že obsah byl velmi dobře zachován,“ dodal.

Podle archeologů patřil olověný sarkofág pravděpodobně vysokému hodnostáři a mohl pocházet ze 14. století, což by znamenalo velkolepý nález.

Vykopávky také odhalily jámu bezprostředně pod podlahou katedrály, která pravděpodobně vznikla kolem roku 1230, kdy se Notre-Dame, jeden z nejstarších příkladů francouzské gotiky, stavěla.

V roce 2019 zachvátil středověkou katedrálu Notre-Dame rozsáhlý požár, který zničil velkou část téměř 900 let staré budovy.

Zdroj: metro.co.uk