Největší černý diamant na světě je na prodej. Můžete ho koupit i za kryptoměnu

Nejvzácnější černý broušený diamant jménem Enigma půjde do dražby. Pochází z Dubaje, má 555 karátů a jeho stáří se odhaduje na miliony let.

„Černé diamanty (Carbonado) jsou výjimečně staré,“ řekla Sophie Stevensová, specialistka na šperky z dražební síně Sotheby’s v Dubaii. „Jejich stáří je přibližně 2,6 až 3,8 miliardy let a věříme, že mají mimozemský původ. Myslíme si, že vznikly srážkou asteroidu se Zemí, při které se vytvořila chemická reakce, která dala vzniku černým diamantům. A nebo byly diamanty přímou součástí meteoritu, který dopadl na zem,“ vysvětluje Stevensová.

Broušený tvar diamantu byl inspirovaný blízkovýchodným symbolem síly a ochrany ve tvaru dlaně, který se nazývá „Hamsa“ (Ruka Fátimy) a je propojen i s číslem pět. Právě toto číslo se odráží jak ve váze diamantu (555,55 karátů), tak v pětapadesáti vybroušených plochách (fasetách) diamantu, informuje web TheNationalNews. Diamant byl v roce 2004 označen za největší přírodně černý diamant na světě a dva roky nato vstoupil i do Guinnessovy knihy rekordů. Nebyl nikdy veřejně vystaven a přes dvacet let strávil ve stejné sbírce.

Ještě než půjde do dražby, bude vzácný kámen vystavený v Dubaji, Los Angeles a Londýně. Dražit ho bude významná britská aukční síň Sotheby’s a přijme i platbu v kryptoměnách. Aukční síň vzhledem k současnému silnému trhu s drahými kameny očekává, že Enigma vynese prodejci v přepočtu něco mezi 88 až 130 miliony kč.

Zdroj: thenationalnews.com, sothebys.com