Největší černý diamant prodán v aukci! Rozvířil teorie o jeho možném mimozemském původu

V přepočtu za téměř 90 milionů korun byl prodán černý diamant o váze 555,55 karátu, resp. 111 gramů, známý jako Enigma. Prodej tohoto bizarního kamene znovu rozvířil dlouholetou debatu o tom, zda mohl přiletět z vesmíru, uvedl server National Geographic.

Karbonady jsou černé, neprůhledné a plné viditelných děr, mají jedinečnou kombinaci fyzikálních a chemických vlastností, která se nepodobá žádnému jinému známému diamantu. Vyskytují se pouze ve dvou oblastech na světě – v Brazílii a Středoafrické republice a mohou narůst do překvapivě velkých rozměrů.

Až donedávna však karbonady nebyly uznávány pro svou krásu, ale pro svou houževnatost. Na rozdíl od jednotlivých krystalů tradičních drahokamových diamantů jsou karbonady tvořeny vzájemně propojenou sítí krystalů, což jim dodává mimořádnou odolnost proti lámání pod tlakem a činí je cennými jako průmyslové brusivo. Karbonady se používají jako vrtáky, které mohou prorážet tvrdé horniny, a jako brusné kotouče, které brousí nástroje.

Mnoho zvláštností karbonádů vedlo k řadě teorií o jejich původu. Možná, že diamanty vznikly na hvězdách nebo planetách bohatých na uhlík, jejichž kousky byly na Zemi dopraveny v meteoritech v období před 4 až 3,8 miliardami let, kdy vesmírné kameny pravidelně zasypávaly naši planetu.

Stephen Haggerty, geofyzik zabývající se diamanty na Floridské mezinárodní univerzitě, původně navrhl tento mimozemský původ v roce 1996 a stále vehementně tvrdí, že je to jediné logické vysvětlení mnoha kuriozit karbonádu.

Zdroj: nationalgeographic.com