Válelo se to zastrčené v pražském bytě za skříní desítky let. Dnes má cenu 30 milionů
Pravděpodobnost, že obyčejní lidé objeví na půdě, za skříní nebo v garáži umělecké dílo, které má hodnotu milionů, se rovná pravděpodobnosti výhry ve Sportce, přesto obchodníci s uměním přiznávají, že minimálně párkrát do roka se takový zázrak skutečně stane. Nejčastěji se sice podobné nálezy odehrávají v Americe nebo západní Evropě, ale čas od času se takový nález poštěstí i někomu v Česku.
V loňském roce například objevil muž mezi holubími výtrusy na půdě starého domu v Králově Dvoře u Berouna přes tři sta děl od malíře Josefa Kotrby. Nález tohoto uměleckého pokladu je o to raritnější, že se stal v současné době. Odborníci se shodují, že podobné nálezy byly častější a také daleko pravděpodobnější v období po druhé světové válce nebo těsně po Sametové revoluci.
Tehdy spousta nemovitostí změnila majitele a noví vlastníci tak objevovali ukryté poklady, které v domech ukrývali narychlo prchající Židé i sudetští Němci.

Miliony ukryté za skříní
Jedním z nejcennějších českých nálezů posledních let byl obraz „Tři dívky v lese“ od malíře Jana Preislera. Plátno z roku 1906 bylo pečlivě ukryto za barokní skříní v jednom pražském bytě. Tam ho před několika lety objevil dědic bytu a potomek původního majitele, sběratele Bohuslava Duška. Dílo mělo být původně věnováno Národnímu muzeu, ale nikdy se do jeho sbírek nedostalo, protože nevyužilo svého předkupního práva. Místo toho zůstalo v rodině a přečkalo válečné i poválečné turbulence. V roce 2021 pak bylo v aukční síni Adolf Loos Apartement and Gallery dílo vydraženo za rekordních 29 milionů korun.
V roce 2018 zase našli dělníci na půdě domu v Praze soubor děl Gertrudy Kaudersové, židovské malířky, která zemřela v koncentračním táboře. Další cenný úlovek se odehrál v Opavě, kde se v tamním kostele našel největší obraz svatého Václava na světě. Podle odborníků je typickým místem úkrytu takto cenných obrazů půda.
Jedná se zejména o staré domy, kde žil někdo z řad umělců, sběratelů nebo jejich potomků. Dalšími zajímavými místy, de lze potenciálně nalézt milionové obrazy, jsou například bývalé hostince, fary, staré vily, ateliéry, domy po sběratelích nebo opuštěné kláštery.

Válka a komunisté
Podle renomovaného pražského galeristy Martina Kodla je klíčem k pochopení těchto objevů pohled do minulosti. Po druhé světové válce i během komunismu lidé často ukrývali cennosti z obav před ztrátou, znárodněním nebo krádeží. Umělecká díla mizela ze záznamů, často bez dokumentace. Mnohé z nich skončily pod postelí, ve sklepech nebo za skříněmi. Podobné úkryty využívali i Židé během okupace nebo Němci odsunutí po válce. Není výjimkou, že se v domě v Sudetech nalezne nečekané umělecké dílo, které tam leželo desítky let bez povšimnutí.
Odborníci poradí zdarma
Pokud vlastníte dům po prarodičích nebo rekonstruujete starší nemovitost, může se i vám stát, že narazíte na nějaké skvostné dílo. Pakliže máte podezření, že nějaký vámi nalezený obraz, socha nebo i kus nábytku může mít hodnotu, zkuste ho vyfotit a oslovit aukční síň nebo starožitníka. Pražská Galerie Kodl nebo Adolf Loos Apartment and Gallery nabízejí prvotní konzultaci zdarma. Stačí jim poslat fotografie díla s rozměry a třeba i detaily podpisu nebo razítka. Pokud odborníci uznají, že jde o hodnotné dílo, zařadí ho do aukčního katalogu a trh poté rozhodne, jakou částku za něj případně dostanete. Nesmíte ovšem zapomínat, že aukční síň si z takto prodaného díla strhává poměrně významnou aukční přirážku.