Nejmenší dron americké armády Black Hornet, je jako ze sci-fi filmu. Měří jen 16 cm

Osmnáctého dubna se v New Yorku zřítila garáž na dolním Manhattanu a zabila jednoho člověka. Velká část mediálního pokrytí této události se zaměřila na robotického psa, kterého na místě použil newyorský hasičský sbor, mechanického čtyřnožce jménem Bergh, jak uvádí web Popsci.

Ve stejný den však garáž prozkoumal i jiný robot. Výjimečně malý a tichý dron ovládaný vojáky, který vypadá přesně jako malý vrtulník. Jmenuje se Black Hornet, váží méně než 34 gramů, startuje z ruky svého operátora a přenáší video na obrazovku, takže lidé mohou vidět, co dron vidí, a rozhodnout se, než se přiblíží ke stavbě, která může skrývat nepřátelské síly nebo jiné nebezpečí.

Tento 16 cm dron je dostatečně malý na to, aby mohl vzlétnout a přistát v ruce operátora. Díky jeho malé „hlukové stopě“ je prakticky nezjistitelný ve vzdálenosti větší než 10 metrů od lidí a 10 metrů ve vzduchu. Protože je tak tichý a obratný, nabízí způsob, jak shromažďovat informace o tom, co se nachází v oblasti vzdálené až kilometr a více, a přenášet tento obraz v rozlišení 640 × 480 pixelů prostřednictvím šifrovaného rádiového spojení zpět do základní stanice.

Nejnovější verze Black Hornet nepotřebuje ke svému letu přístup k systému GPS, což znamená, že může pracovat v interiéru nebo v jiných oblastech bez GPS. Dron má téměř neviditelnou drátovou anténu, která visí ze zadní strany. Podle Roba Laskoviche, bývalého příslušníka Navy SEAL a hlavního školitele pro Black Hornet ve společnosti Teledyne FLIR, která dron vyrábí, je Black Hornet „téměř jako mini vrtulník Black Hawk“. A skutečně, je přesně jako miniaturní vrtulník – má horní rotor, který mu zajišťuje vztlak, a ocasní rotor, který mu brání v otáčení, proto ten systém proti otáčení.

Let tohoto miniaturního dronu se ovládá pomocí malého nedotykového displeje a ovladače s tlačítky, který je určen pro ovládání jednou rukou. Pro spuštění stačí otočit Black Hornet do strany a dozadu. Okamžitě se začne otáčet horní rotor. Pak je třeba dronem ještě chvíli otáčet, „aby věděl, kde je“. Pak Black Hornet přečte prostředí, a když ví, kde je, začne se otáčet zadní rotor a dron vzlétne. Zvuk, který při tom vydává, je poněkud podobný komářímu.

Laskovich říká, že jde o nejmenší dron používaný americkým ministerstvem obrany, k dispozici ho má americká armáda, námořnictvo, námořní pěchota a letectvo. Společnost Teledyne FLIR oznámila, že vyrobí 1 000 těchto malých letounů pro norské ministerstvo obrany, které je pošle na Ukrajinu. Sada tří bezpilotních letounů a dalšího vybavení stojí přibližně 85 000 dolarů, tedy skoro 2 miliony korun.

Zdroj: redakce, popsci.com