NASA pošle na misi lunární vozidlo, které má fungovat s posádkou i bez posádky, bude vybírat ze třech společností

V tomto měsíci vybrala NASA tři společnosti, které budou v následujícím roce vyvíjet lunární terénní vozidla. Vybere však pouze jedno lunární vozidlo, jak píše portál Engadged.

Lunární vozidlo budou vyrábět společnosti Intuitive Machines, Venturi Astrolab a Lunar Outpost. NASA poté vybere z těchto tří vozidel jedno, které podpoří následující misi na měsíc Artemis. Vozidlo poté bude vysláno na Měsíc a tam bude testováno na výkon a bezpečnost. NASA má v plánu využívat lunární terénní vozidlo na misi Artemis, jejíž start by měl být v roce 2030.

Lunární vozidlo má fungovat i bez posádky

Nově postavené lunární vozidlo má fungovat s posádkou (dopravní prostředek pro kosmonauty) i bez posádky (průzkumník). Na vybrané vozidlo bude uzavřena smlouva do roku 2039. Daná společnost bude moci své vozidlo využívat pro komerční účely v době odstávky.

Ve společnosti Intuitive Machines se bude vyrábět vozidlo s výstižným názvem Moon Raser. Další společnost, a to Venturi Astrolab má vyvíjet vozidlo s názvem Flex. Poslední uvedená společnost bude vyvíjet vozidlo s názvem Lunar Dawn. Tyto vozidla budou muset odolat extrémním podmínkám na jižním pólu Měsíce. Všechny vozy by měly mít hodnotu až 4,6 miliardy dolarů (přibližně 107 miliard korun).

Zdroj: Engadged