Hyperloop One, který měl umožnit vysokorychlostní cestování a přepravu nákladů v tunelech končí svou činnost

Příliš zklamaly testy a pravděpodobně je příliš drahé vybudovat tunely potřebné i pro nákladní moduly. Hyperloop One na konci roku končí, píše portál TheVerge.

V roce 2013 Elon Musk nabídl inspiraci pro nový inovativní projekt. Podnikatel si představoval nový dopravní prostředek. Musk teoretizoval o aerodynamických kapslích přepravujících cestující nebo náklad, vystřelovaných velmi vysokou rychlostí uvnitř vakuových trubek, a to maximální rychlostí více než 1 200 km/h.

Dnes víme, že tuto myšlenku rozvinul, nikoliv přímo Musk, do podoby, kterou známe jako Hyperloop. Zatímco miliardář Tesla se zaměřil spíše na tunely a založil společnost The Boring Company, na jeho původní myšlenku navázaly další společnosti, mezi nimi i Hyperloop One.

V roce 2017 do projektu „naskočil“ i Richard Branson, který poskytl 350 milionů dolarů, tedy téměř 8 miliard korun. Od té doby se toho událo hodně, až do testu v roce 2020 s lidmi na palubě, který však nepřekročil rychlost kolem 160 km/h. Mezitím Branson od projektu upustil, a tak se v roce 2022 na naléhání dubajské společnosti DP World, která působí v logistickém sektoru, vývoj přesunul pouze na přepravu zboží.

Ani tentokrát se však nedařilo, možná kvůli skutečným technickým potížím, možná kvůli příliš vysokým nákladům. Nyní se chystá likvidace majetku s ukončením provozu v poslední den roku 2023. Počet zaměstnanců se již snížil na polovinu, z 200 zbývajících zaměstnanců, a očekává se, že testovací sektor, vybudovaný mimo Las Vegas, také změní majitele. Mezitím Musk skutečně hloubí tunely pod Las Vegas, nikoli však pro ultrarychlé moduly, ale jednoduše pro vozy Tesla, které přepravují lidi mezi kongresovými centry města a různými hotely a kasiny.

Zdroj: TheVerge