7 věcí, které musíte vědět před skenováním QR kódů, abyste nenaletěli kyberzločincům
Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost se QR kódy během pandemie stále více rozšiřují, protože obavy z koronavirů vyvolaly poptávku po bezdotykových transakcích. A s nimi přicházejí také nové způsoby kyberzločinců jak toho zneužít, informuje stránka AARP.
QR kód je prostředek pro automatizovaný sběr dat a většinou se jedná o bílý čtverec s černými tečkami. Zkratka vychází z anglického „Quick Response“, tedy kódy rychlé reakce. Kyberzločinci mohou zneužít tyto kódy, které se během pandemie rozmnožily.
Mnoho strojově čitelných optických štítků je důvěryhodných, některé však mohou být vyloženě nebezpečné. Co dělat, abyste se nestali obětí podvodníka, který se skrývá za podvodným QR kódem?
Podvodníci využívají QR kódy již řadu let
Kódy se objevily na scéně před 27 lety, kdy je japonské automobilky používaly ke sledování dílů a zásob. Zločinci se zaměřují na QR kódy v podstatě od doby, kdy byly původně uvedeny na trh.
Nepoužívejte QR kódy, o kterých nic nevíte
Stejně jako byste nikdy neměli klikat na podezřelé hypertextové odkazy nebo stahovat podezřelé přílohy, zejména od cizích lidí, stejně byste se měli vyhýbat podezřelým QR kódům, které vás mohou přesměrovat na stránky, které stáhnou do vašeho zařízení malware, který se může zmocnit se vašich osobních a finančních údajů nebo přihlašovacích údajů, přístupům k sociálním sítím a podobně.
QR kódy vylepené na veřejných místech
V jednom případě zločinec nalepil na čelní skla falešné parkovací lístky a domnělým přestupcům nabídl možnost zaplatit pokutu naskenováním QR kódu. Po načtení se do zařízení poškozených nainstaloval škodlivý software, který získal přístupy k osobním údajům a celé řadě dalších informací.
Nedůvěřujte QR kódu, který údajně poslal e-mailem váš známý
Jeho účet totiž mohl být napadnut. I takové případy se množí, proto ověřte, zda i váš známý, nebo rodina skutečně posílají QR kód a sami se nestali obětí podvodníka.
Vyhněte se používání QR kódu k placení účtů
Existuje mnoho jiných platebních metod, které jsou méně náchylné k podvodům. QR kódy se mohou zdát neškodné, mimo jiné proto, že pouhým okem nelze zjistit, k čemu jsou kódy naprogramovány.
Zvažte přidání ochrany, která kontroluje škodlivý nebo nevhodný obsah
V dnešní době existuje mnoho antivirů jak na počítače, tak mobilní telefony, které jsou zdarma a fungují jako spolehlivá ochrana.
Zdroj: aarp.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]