Na Ukrajině spatřena nová zbraň. Archer je šestikolová samohybná houfnice. K odpálení salvy stačí 20 sekund

Na sociálních sítích se objevila fotografie, která naznačuje, že jedno z nejlepších dělostřeleckých zařízení na světě, švédská samohybná houfnice Archer, je již v provozu v ukrajinských silách. To je dobrá příležitost seznámit se trochu blíže s tímto nejmodernějším vybavením, které vstoupilo do služby teprve před několika lety.

Dělostřelectvo je jednou z nejdůležitějších zbraní ve válce probíhající na Ukrajině. Jak Putinovy jednotky, tak kyjevské jednotky, které s nimi bojují, používají toto vybavení a denně vystřílejí tisíce nábojů, takže zprávu o tom, že do bojů byly zařazeny některé z nejmodernějších systémů tohoto typu, lze jen uvítat.

Konkrétně se jedná o švédské houfnice Archer, které na Ukrajinu dorazily v rámci vojenské pomoci Spojeného království. Londýn tuto dodávku ohlásil na začátek roku 2023 a vypadá to, že se konečně rozjela, jak ukazuje fotografie, která se objevila na sociálních sítích, píše portál RBC.

Archer, dělostřelectvo nové generace
Jak se píše na internetových stránkách britské armády, systém Archer je šestikolová samohybná houfnice, jejíž hlavní výzbroj tvoří automatické dělo ráže 155 mm. Celková konstrukce se může pochlubit „ideální rovnováhou mezi palebnou silou a mobilitou“, která nabízí schopnost střelby na velké vzdálenosti, rychlou pohotovost a plnou ochranu posádky.

Archer může pálit na nepřítele na vzdálenost více než 50 km a může být připraven k odpálení salvy již za 20 sekund. Stejně rychle se může vozidlo vzdálit z místa, odkud střílelo, čímž se výrazně snižuje riziko nepřátelské protistřelby. Celý provoz houfnice je rovněž automatizován a řízen na dálku tříčlennou nebo čtyřčlennou posádkou z obrněné kabiny. Dělo také dokáže vystřelit až 12 ran za tři minuty a posádka má k dispozici také dálkově ovládaný kulomet a granátomet. Archer také zrychluje na rychlost 70 km za hodinu a má dojezd 650 km.

Kombinace všech těchto parametrů – vysoké rychlosti palby, velmi dlouhého doletu a také vynikající pohyblivosti a okamžité připravenosti k palbě, činí ze systému Archer jednu z nejlepších zbraní svého druhu na světě.

Zdroj: RBC