MQ-1C Gray Eagle.To jsou Americké bezpilotní letouny pro Ukrajinu

Létají déle a nesou více zbraní než slavné Bayraktary. Čtyři bezpilotní letouny MQ-1C Gray Eagle poputují na Ukrajinu v rámci vojenské pomoci, kterou přislíbila administrativa prezidenta Bidena. Jejich výskyt na ukrajinském nebi znamená pro Rusy vážný problém, jak píše server The Drive.

MQ-1C Gray Eagle je vývojovou verzí dronu MQ-1 Predator, který se stal jedním ze symbolů americké války proti terorismu. Od dřívější verze se liší plnou automatizací: ačkoli na stroj během mise dohlíží člověk, dron automaticky startuje a přistává.

Ačkoli to nezní nijak zvlášť působivě, má to velmi závažné důsledky: Gray Eagle nepotřebuje pilota, jehož výcvik je časově i finančně náročný. Místo toho stačí k obsluze zařízení ad hoc vyškolený personál. V případě Spojených států to znamená nahrazení pilotů s důstojnickou hodností operátory v hodnosti vojína.

Vybavení a výzbroj

Bezpilotní letoun MQ-1C Gray Eagle, který patří do třídy MALE (medium-altitude long-endurance), je schopen provádět velmi dlouhé mise. V případě letů s podvěšenou výzbrojí a průzkumným košem dosahuje doba letu až 35 hodin.

Další výhodou dronu je hmotnost nesené výzbroje, která dosahuje 350 kg. V praxi to znamená možnost použití střel Hellfire, ale i klouzavých pum GBU-44 nebo střel AGM-179 JAGM, kterými jsou mimo jiné vyzbrojeny vrtulníky Bell AH-1Z Viper. Dron může nést také leteckou verzi raket Stinger.

MQ-1C Gray Eagle a Bayraktar TB2 – rozdíly

Ve srovnání s drony Bayraktar TB2, které používá Ukrajina, představuje americké vybavení výrazný nárůst schopností. Je to dáno jak dlouhou dobou letu MQ-1C, tak výzbrojí, kterou nese (350 kg oproti 75 kg nákladu Bayraktaru).

Větší jsou i možnosti průzkumu a indikace cíle – značná nosnost umožňuje současné použití optoelektronické hlavice, radaru a zásobníků s průzkumným a radioelektronickým bojovým vybavením. Navíc je dolet amerických bezpilotních letounů díky řízení pomocí satelitní komunikace téměř neomezený, omezený pouze zásobami paliva.

Vzhledem ke ztrátám, které Rusům způsobily mnohem jednodušší bezpilotní letouny Bayraktar TB2, bude výskyt strojů MQ-1C Gray Eagle na ukrajinském nebi znamenat skok ve schopnostech ukrajinské armády, a to jak z hlediska ničení, tak z hlediska detekce či indikace cílů.

Zdroj: thedrive.com