Na Ukrajině se objevily podivné stroje připomínající bagr křížený s tankem. Umožňuje hloubení a budování zákopů

Na Ukrajině se objevilo vozidlo NM189 Ingeniørpanservogn, píše web Militarnyj. Stroj se od ostatních obrněných vozidel odlišuje tím, že má vpředu instalované rameno podobné z bagru a radlici. Co je to za zařízení a k čemu slouží? Vysvětlíme vám to.

Vozidla dorazila přes východní hranici Polska z Norska, kde místní armáda v současné době disponuje 16 stroji NM189 Ingeniørpanservogn. Konstrukce může vyvolávat asociace s německými tanky – díky použití podvozku z tanku Leopard 1. Na záběrech je vidět, jak NM189 plní úkol, k němuž byl navržen, tedy připravuje pozice ukrajinských vojáků.

NM189 Ingeniørpanservogn je v podstatě stroj, který kombinuje podvozek německého tanku Leopard 1 s hydraulickým výložníkem, lopatou a lanovými navijáky. Tato konstrukce umožňuje vozidlu NM189 působit v náročných podmínkách, kde může plně prokázat své schopnosti a významně přispět k bezpečnosti spojeneckých jednotek.

Nejdůležitější a zároveň nejviditelnější součástí vozidla NM189 Ingeniørpanservogn je již zmíněný hydraulický výložník s lžící. Umožňuje hloubení a budování bezpečných výkopů, po kterých se pak pohybují další vozidla. Jedná se o víceúčelový prvek, jehož hlavním úkolem je poskytovat úkryty pro tanky, z nichž lze zahájit útoky.

Zařízení si snadno poradí s vyvracením stromů a odstraňováním přírodních překážek na frontové linii. Doplňkem je vpředu namontovaný pluh, který vyrovnává terén. Kromě toho má NM189 dva lanové navijáky (každý s tažnou silou až 9 tun), které lze zase využít mimo jiné k vytahování vozidel zasypaných v nepříznivém terénu. Nechybí ani elektrické svařovací a řezací zařízení.

Výzbroj tohoto ženijního obrněného vozidla, které bylo do výzbroje norské armády zařazeno v roce 2001, tvoří výhradně kulomet ráže 12,7 mm a osm vrhačů dýmových granátů. Standardní pancíř vozidla Leopard 1, jehož podvozek byl použit pro NM189, je zase ocelový o tloušťce až 70 mm, což zajišťuje relativní bezpečnost proti nepřátelským střelám.

Zdroj: Militarnyj