Ukrajinci ukázali, jak funguje bomba JDAM-ER. Toto je jeden z prvních záznamů

Toto je jedna z prvních nahrávek, která potvrzuje, že Ukrajina používá bomby JDAM-ER. Video bylo natočeno v Bachmutu, jak se uvádí na serveru Defense Express. Vysvětlujeme schopnosti těchto zbraní.

Vojáci 77. výsadkové brigády ve spolupráci s taktickým letectvem provedli úspěšný útok na ruský muniční sklad. Podstatné na záběrech však je, že obránci při ostřelování použili americké bomby JDAM-ER.

JDAM-ER mají na frontové linii zásadní význam

Pentagon potvrdil předání přesných bomb JDAM-ER (ER znamená „extended range“, tedy prodloužený dolet) do konce února 2023, jak psal server The Drive. Aby mohli vojáci na Ukrajině tuto munici vůbec používat, musely být letouny MiG-29 a Su-27 upraveny tak, aby mohly tyto zbraně nést.

První střely JDAM-ER vstoupily do služby v roce 2015 a lze je považovat za vývoj modernizačních balíčků, které se objevily již v 90. letech minulého století pro neřízené pumy Mk 82/83/84 o hmotnosti 225, 450 a 900 kg. JDAM-ER se od běžné pumy JDAM liší dodatečnou kombinací satelitní a inerciální navigace a přítomností ocasní části s řídicími plochami. Díky této kombinaci se JDAM-ER vyznačuje chybou zásahu menší než 10 m.

Skládací křídla, kterými je tato americká zbraň vybavena, přispívají k výraznému zvýšení doletu. To je dáno schopností střely klouzat. Maximální dolet střely JDAM-ER je až 72 km, zatímco základní střely JDAM jsou účinné do 24 km, jak uvádí web Airforce Technology.

Nejmenší bomba JDAM-ER má bojovou hlavici o hmotnosti téměř 90 kg výbušniny. Pro srovnání, tříštivo-trhavá varianta GMLRS M31A1/M31A2 obsahuje asi 23 kg nálože. Největší střela o hmotnosti 900 kg zase obsahuje přibližně 430 kg výbušniny, což zaručuje vysoký účinek při útoku a v kombinaci s velkým doletem výrazně zvyšuje užitečnost zbraně. Je pozoruhodné, že dnes bomby JDAM-ER s lepšími ničivými schopnostmi než GMLRS (M142 HIMARS) používá 26 zemí světa.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, thedrive.com, airforce-technology.com