Mužská antikoncepce účinkuje již za 30 minut a vyprchá během jednoho dne

Vědci odhalili novou slibnou metodu antikoncepce pro muže, která má podobu pilulky. Lze ji užít těsně před sexem a výrazně snižuje plodnost po dobu 24 hodin, jak píše server New Atlas.

Předchozí pokusy v této oblasti se ukázaly buď jako neúčinné, nebo měly příliš mnoho dlouhodobých vedlejších účinků. Zdá se však, že nový lék vyvinutý vědci z lékařské fakulty Weill Cornell Medicine tyto problémy řeší. Funguje tak, že se zaměřuje na protein zvaný rozpustná adenylylcykláza (sAC), který je nezbytný pro funkci spermií.

To z léku činí inhibitor sAC. Předchozí studie zjistily, že muži (stejně jako myši), kteří přirozeně postrádali gen pro sAC, byli neplodní, ale jinak zdraví, a tak se tým rozhodl prozkoumat, zda jeho blokování funguje jako antikoncepční prostředek. V rámci testů podali vědci myším samcům jednorázovou dávku inhibitoru sAC nazvaného TDI-11861 a nechali je volně žít s myšími samicemi. Ukázalo se, že ani po 52 pokusech o páření ani jedna samice neotěhotněla. Naopak kontrolní skupina oplodnila přibližně třetinu samic.

Podle vědců lék působil rychle, inhiboval spermie myší během 30 až 60 minut a zůstal stoprocentně účinný až dvě a půl hodiny. Během tří hodin se pohyblivost spermií začala obnovovat a po 24 hodinách se myším v podstatě vrátila plná plodnost. Pokud se tyto výsledky přenesou i na lidi, mohlo by se jednat o velmi užitečnou pilulku pro muže. Mohla by se užívat jednorázově, ale také trvale. Tým nezjistil žádné negativní účinky ani po šestitýdenním nepřetržitém podávání těchto léků myším. Výzkum byl publikován v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com, nature.com