Minomet XM905. Futuristická zbraň amerických speciálních sil, která operuje v Sýrii

Americké jednotky, které bojují na Blízkém východě proti ISIS, zveřejnily fotografii ukazující neobvyklou zbraň. Minomet XM905 ráže 120 mm je futuristické zařízení, které kombinuje schopnosti klasického strombolitového dělostřelectva s funkcemi, jež poskytují nejmodernější technologie, jak píše server The Drive.

Minomet XM905 Advanced Mortar Protection System (AMPS) se nepodobá typickému minometu, jako je francouzský RT-61, dodaný v rámci vojenské pomoci Ukrajině. Místo typické hlavně zakončené opěrnou deskou připomíná XM905 spíše automatickou houfnici.

Díky této konstrukci AMPS nevyžaduje zdlouhavé přestavování a přemisťování – minomet umístěný na jednom místě poskytuje všesměrovou palebnou podporu, střílí o 360 stupňů do všech možných směrů.

Otáčení je realizováno automatickým elektrickým mechanismem, který umožňuje otočení zbraně o 180 stupňů za 12 sekund. Významné je, že tento systém provádí úpravy související mimo jiné se sklonem terénu, na němž je minomet umístěn. Tím však jedinečné vlastnosti zbraně nekončí.

XM905 – automatizované dělostřelectvo

Minomet XM905 byl vyvinut v reakci na „naléhavou operační potřebu“. Pro urychlení vývoje nové zbraně byly použity prvky z osvědčeného izraelského minometu RMS6-L, který se v současnosti používá s vozidly M1129/M1252 Stryker.

Výsledkem je podpůrný systém schopný chránit předsunuté základny a rychle reagovat na vznikající hrozby. Právě v této roli je prezentován na nových snímcích, které dala k dispozici americká armáda, a právě z tohoto důvodu byl AMPS vybaven zajímavým systémem potlačení zpětného rázu.

Díky němu může minomet vést nepřetržitou palbu na vzdálenost až přibližně 8 kilometrů (dosah závisí na typu použité munice).

Díky tomuto řešení se XM905 podobá spíše automatické houfnici než minometu. Účast člověka na operaci byla omezena na minimum – navádění zbraně na cíl má na starosti počítačový systém EMTAS, kde uživatel pouze zadá souřadnice a zaměřovací systém automaticky upraví nastavení zbraně tak, aby cíl zasáhla první střelou.

Zdroj: redakce, thedrive.com, Wikipedia