Minomet M-240 z muzea. Ukrajinci zařízení používali a pak k němu vydali návod

Odborníci provozující účet Ukraine Weapons Tracker na Twitteru zveřejnili video, které ukazuje další použití těžkého minometu M-240. Je možné, že tato poněkud zvláštní a zároveň stará zbraň je exemplářem z kyjevského muzea. Video dokazuje, že na bojišti stále funguje. To potvrzují i poznámky, které mu ukrajinští vojáci po střelbě předali.

V říjnu 2022 jsme psali o tom, že se mezi zbraněmi používanými Ukrajinci objevil výkonný minomet M-240, který střílí 130kg náboje. Jedná se o vybavení, které dříve rozhodně nebylo ve výbavě ukrajinské armády. Není také jisté, zda se nacházel vjeho skladech. Je známo, že kopie této zbraně byla vystavena v Kyjevském muzeu Velké vlastenecké války. Je možné, že zbraň zobrazená na záběrech, kterou používá 35. brigáda námořní pěchoty, je stejný minomet.

Pochází minomet M-240 z muzea?

M-240 je těžký tažený minomet sovětské výroby, který byl vyvinut ve 40. letech 20. století. Rudá armáda jej přijala do výzbroje na počátku 50. let. Jedním z důvodů vývoje této zbraně byla snaha vytvořit alternativu ke konvenčním dělostřeleckým zbraním stejné ráže, která by vyžadovala menší výrobní kapacity, takže by bylo možné vyrobit více zařízení v kratším čase, jak píše server Military History.

Minomet M-240 váží více než čtyři tuny a k jeho obsluze je zapotřebí až 11 osob. To je počet potřebný k demontáži a následné montáži, která obvykle trvá asi 25 minut. Navzdory svému stáří je M-240 stále silnou zbraní, která dokáže nepříteli zasadit těžký úder. Zejména proto, že střílí projektily ráže 240 mm o délce 1,5 metru a hmotnosti až 130 kg, navíc maximální dostřel minometu M-240 přesahuje 9 km a rychlost střelby se odhaduje na jeden výstřel za minutu.

Podle Ukraine Weapons Tracker byla z minometu zobrazeného na videu vystřelena buď munice 3F2 HE-Frag, nebo jiné typy minometné munice. Minomet je uzpůsoben k palbě různými typy munice. Kromě standardní munice byly vyvinuty i varianty s raketovým pohonem, které prodlužují dolet na 20 km, a také verze s kazetovou submunicí a jadernou hlavicí.

Zdroj: redakce, military.history.fandom.com