Microsoft se chce hrabat v našich počítačích. Přísahá, že jen jednou

Microsoft spustil plán skenování systémů Windows s cílem Společnost Microsoft chce, aby všichni uživatelé systému Windows věděli, že nehodlá narušovat jejich soukromí při hledání zastaralých verzí softwaru Office v jejich počítačích.

Společnost Microsoft minulý měsíc ve své aktualizaci KB5021751 zahrnula plán na skenování systémů Windows s cílem prověřit ty verze Office, které již nejsou podporovány nebo jejichž podpora v blízké budoucnosti skončí, píše server The Register. Patří mezi ně Office 2007 a 2010, jejichž podpora skončí v roce 2017, resp. 2020, a Office 2013, který přestane být podporován v dubnu letošního roku.

Kontrola zastaralých balíčků se podle společnosti Microsoft provádí pouze jednou. Společnost přitom ujišťuje, že do systému Windows uživatele nic nenainstaluje. Naproti tomu samotný aktualizační soubor je kontrolován, aby se zajistilo, že není infikován malwarem, a je uložen na vysoce zabezpečených serverech, aby se zabránilo neoprávněným změnám.

Společnost Microsoft respektuje soukromí uživatelů

Společnost Microsoft zdůrazňuje, že respektuje soukromí uživatelů a při skenování jejich systémů nebude přistupovat k soukromým údajům. „Tato data jsou shromažďována z položek registru a rozhraní API. Aktualizace neshromažďuje licenční údaje, obsah zákazníků ani údaje o produktech jiných výrobců,“ tvrdí společnost a dodává, že Microsoft si cení, chrání a brání soukromí. I přesto mají uživatelé systému Windows určité obavy.

Aktualizace shromažďuje diagnostické a výkonnostní údaje, aby bylo možné určit, jak jsou různé verze Office využívány a jak je nejlépe podporovat a servisovat, uvádí výrobce softwaru ve své tiskové zprávě. Aktualizace se spustí v tichosti pouze jednou, aby shromáždila data, a po dokončení kontroly nezůstanou v systémech uživatelů žádné nepotřebné nebo podezřelé soubory.

Zdroj: redakce, theregister.com