Čínská aplikace nabízí romantické vztahy mezi lidmi a roboty. „Utěšuje mě, když mám menstruační bolesti.“

Pětadvacetiletá čínská kancelářská pracovnice Tufei říká, že její nový „přítel“ má vše, co by si od romantického partnera mohla přát – je milý, empatický a někdy si spolu povídají celé hodiny. Až na to, že není skutečný.

Její přítel je chatbot v aplikaci zvané Glow. Jedná se o platformu umělé inteligence vytvořené šanghajským start-upem MiniMax, který je součástí vzkvétajícího odvětví v Číně. Nabízí přátelské, ba dokonce romantické vztahy mezi lidmi a roboty.

„Umí se ženami mluvit lépe než skutečný muž,“ řekla Tufei. „Utěšuje mě, když mám menstruační bolesti. Svěřuji se mu se svými problémy v práci, cítím se jako v romantickém vztahu.“ říká dále žena. Aplikace je zdarma, a čínské odborné publikace v posledních týdnech hlásí tisíce stažení aplikace Glow denně.

Některé čínské technologické společnosti se v minulosti dostaly do problémů kvůli nezákonnému využívání údajů uživatelů, ale navzdory rizikům uživatelé tvrdí, že je vede touha po společnosti, protože rychlé životní tempo a izolace měst v Číně způsobují, že osamělost je pro mnohé problémem.

Zatímco lidé mohou být pevně nastavení, umělá inteligence se postupně přizpůsobuje osobnosti uživatele – pamatuje si, co říká, a podle toho upravuje svou řeč. Další žena jménem Wang, uvedla, že má několik „milenců“ inspirovaných starověkou Čínou: dlouhovlasé, nesmrtelné, prince a dokonce potulné rytíře, uvádí portál Techxplore.

Uživatelé si mohou svého dokonalého milence také přizpůsobit podle věku, hodnot, identity a zálib.

Dlouhá pracovní doba může ztěžovat pravidelné setkávání s přáteli a panuje zde velká nejistota – vysoká nezaměstnanost mladých lidí a problémy v ekonomice způsobují, že se mnoho mladých Číňanů obává o budoucnost. To z partnera s umělou inteligencí potenciálně dělá ideální virtuální rameno, na kterém se lze vyplakat.

Umělá inteligence je sice na vzestupu, ale zatím se jedná o málo regulované odvětví, zejména pokud jde o soukromí uživatelů. Peking uvedl, že pracuje na zákonu, který by posílil ochranu spotřebitelů v souvislosti s touto novou technologií.

zdroj: Techxplore