Masivní houfnice FH-70 jsou trnem v oku Rusů. Střílejí šílenou rychlostí

Mezi západním dělostřelectvem dodávaným Ukrajincům na obranu proti Rusům jsou také houfnice FH-70 z Itálie. Ukrajinští vojáci o nich hovoří velmi vřele a vyzdvihují několik zajímavých výhod této zbraně. Čím se vyznačuje houfnice FH-70?

Houfnice FH-70 je výsledkem spolupráce mezi Spojeným královstvím, Německem a Itálií. Byla zkonstruován v 70. letech a do služby vstoupil v roce 1978 a kromě tří evropských zemí se dostal a s možností licenční výroby také do Japonska, kde se dostala do výzbroje sil sebeobrany. Houfnice FH-70 používaly nebo stále používají ozbrojené síly mnoha dalších zemí, například Nizozemska, Malajsie, Libanonu a Maroka, jak uvádí server Military Today.

Na jaře roku 2022 Itálie převedla na Ukrajinu houfnice FH-70 jako druhý západní tažený dělostřelecký systém ráže 155 mm vedle houfnic M777. Již od prvních týdnů si Ukrajinci zbraň pochvalovali. Nyní, po mnoha měsících provozu, se objevily pokusy o shrnutí jeho použití na frontě.

Zběsilé tempo houfnic

Ukrajinští vojáci neskrývají své nadšení a vyzdvihují velmi dobrou přesnost houfnic a schopnost dosáhnout mimořádné rychlosti palby. Chválí si také schopnost houfnice snadno se přemisťovat, aniž by ji muselo táhnout vozidlo, což jim umožňuje rychle změnit pozici nebo se schovat v úkrytu.

Výhody, které Ukrajinci uvádějí, jsou důsledkem neobvyklé konstrukce této zbraně. Od mnoha jiných modelů tažených děl se houfnice FH-70 liší vlastním přídavným pohonem. Model FH-70 je totiž vybaven motorem o objemu 1,7 litru, který dodává společnost Volkswagen. Díky správně sestavenému pohonnému systému může samostatně urazit krátké vzdálenosti.

Motor snese až devět tun

Motor navíc pohání i mechanismy, které houfnici navádějí na cíl, takže je rychlejší. Zbraň je také vybavena poloautomatickým nabíjecím systémem, který snižuje zásah obsluhy a umožňuje krátkou rychlost střelby šest ran za minutu. Během prvních 15 sekund lze vystřelit až tři rány.

Houfnice FH-70 váží něco málo přes devět tun a má hlaveň o délce 39 ráží (to je méně než u moderního samohybného dělostřelectva, kde jsou nyní standardem hlavně o délce 52 ráží).

To mu umožňuje střílet projektily ráže 155 mm na vzdálenost téměř 25 km. Při použití plynových střel může být tato vzdálenost větší – více než 31 km. Houfnice je také uzpůsobena pro střelbu přesnou municí.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia