Letouny Su-25 z Makedonie nad Ukrajinou. Ukrajinci si je modernizovali

Na internet se dostaly fotografie, na nichž jsou zachyceny záhadné letouny Su-25 ve službách ukrajinské armády. Rychle se zjistilo, že jde o stroje, které se na frontu dostaly ze Severní Makedonie. Účastní se války, ačkoli původní plány s nimi byly zcela jiné. Vysvětlujeme, co jsou tyto jednotky zač a jaké jsou jejich schopnosti.

Zpráva, že na Ukrajině jsou čtyři útočné letouny Su-25 ze Severní Makedonie, přišla již v roce 2023. Jedná se o pomoc z nečekaného směru. Jde totiž o zemi, která nemá finanční prostředky a vojenskou techniku na to, aby Ukrajinu ve velkém podpořila.

Su-25 ze Severní Makedonie na Ukrajině

I v souvislosti s letouny Su-25 bylo poukázáno na to, že tyto jednotky jsou staré a ve velmi špatném technickém stavu. Očekávalo se, že budou vhodné pouze pro vyzvednutí náhradních dílů, které by se Ukrajincům hodily u jiných jednotek. Nakonec se však ukázalo, že osud letounů Su-25 ze Severní Makedonie je zcela jiný.

Dva Su-25 ze Severní Makedonie jsou vidět na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích. Nejdůležitější je, že letouny jsou ve vzduchu, což potvrzuje, že nebyly rozebrány, ale renovovány, možná i modernizovány a aktivně se účastní války na Ukrajině.

Su-25 (v kódu NATO Frogfoot) je jednomístný útočný letoun, jehož výroba byla v SSSR zahájena v roce 1978. Na délku měří 15,53 m a rozpětí křídel má 14,36 m. Letoun je určen pro boj s teroristy, kteří se na něm podílejí. Pilot dokáže vyvinout rychlost až 950 km/h. Su-25 byl vyvinut jako stroj pro přímou podporu boje a i přes uplynulá léta je stále užitečný – během války na Ukrajině letouny tohoto typu používají obě strany konfliktu.

Standardní výzbrojí Su-25 je letecký kanon GSz-30-2 ráže 30 mm. Kromě toho může tento útočný letoun nést další výzbroj na 10 pylonech s celkovou nosností více než čtyři tuny. Ta může zahrnovat neřízené pumy (každá o hmotnosti až 500 kg), neřízené rakety a dokonce i laserem naváděné střely Ch-25M, píše server Airforce Technology.

Některé zdroje naznačují, že Ukrajinci zrekvírované útočné letouny nejen zrenovovali, ale také modernizovali na standard Su-25M1K. To by znamenalo nejen drobné konstrukční změny ke zlepšení vytrvalosti, ale také doplnění dalších navigačních a komunikačních systémů nebo vylepšených systémů pro odpalování zbraní, včetně novějších odpalovacích zařízení pro atrapy cílů (např. světlic).

Zdroj: redakce, airforce-technology.com