Letoun OA-1K Sky Warden vypadá jako z Druhé světové války. Avšak slouží jako aktuální letecká podpora amerických speciálních sil

OA-1K Sky Warden vypadá jako stroj přímo z druhé světové války. Se svým vrtulovým pohonem a neohrabaným, hranatým trupem může působit jako relikt minulosti. Nic však nemůže být dále od pravdy – jedná se o létající podporu, kterou si v posledních letech vybraly americké speciální jednotky. Co tento stroj dokáže?

Letoun OA-1K Sky Warden je velmi neobvyklý stroj. Byl postaven na základě zemědělského letounu, který byl po úpravách používán k ničení úrody koky v Latinské Americe, kromě hnojení zemědělské půdy, píše portál Forbes.

Na základě osvědčeného zemědělského stroje, který se vyznačuje robustní konstrukcí a krátkým vzletem a přistáním, postavily společnosti Air Tractor a L3Harris specifický bojový letoun – obrněný stroj blízké podpory, který je v podstatě moderní inkarnací útočných letounů z doby druhé světové války, jako byl například slavný Il-2.

OA-1K Sky Warden – technická data
OA-1K Sky Warden je dlouhý 11,5 metru a má rozpětí křídel 18 metrů. Stroj váží 3,5 tuny, ale po doplnění paliva, montáži pancéřování a podvěšení výzbroje se jeho hmotnost více než zdvojnásobí na více než sedm tun.

Letoun je vybaven až deseti závěsníky, které mu umožňují nést různé zbraně – od řízených střel AGM-176 Griffin nebo AGM-114 Hellfire, pum GBU-12 Paveway, pum GBU-39 nebo GBU-53 StormBreaker až po neřízené střely.

Vzhledem k povaze své činnosti nemusí OA-1K Sky Warden létat příliš rychle – jeho maximální rychlost je 394 km/h. Místo toho má stroj velmi nízkou pádovou rychlost – ve vzduchu se udrží při letu rychlostí pouhých 91 km/h.

Ozbrojený program Overwatch
Letoun OA-1K byl vybrán Velitelstvím speciálních operací amerického letectva (AFSOC) v rámci programu Armed Overwatch. Jeho cílem bylo vybrat nejlepší letoun – z hlediska speciálních operací – pro poskytování blízké letecké podpory. Jedním z klíčových požadavků byla schopnost operovat z dobrodružných, prašných vzletových a přistávacích drah.

Důležité bylo také udržet nízké náklady a přizpůsobit vybavení povaze bojů v asymetrických konfliktech, kde by použití velkých, drahých a technicky sofistikovaných bojových letounů bylo střelbou z kanonu na vrabce.

Zdroj: Forbes