Nejmodernější bojový letoun současnosti. Bude F-35 bránit i naše nebe?

F-35 je nejmodernější americký stíhací a víceúčelový bojový letoun páté generace. V americkém letectvu postupně nahrazuje stárnoucí flotilu stíhacích letounů F-16 a bitevníků A-10, které byly primárními bojovými letouny již více než 20 let. I naše armáda uvažuje o nákupu těchto špičkových strojů. Pojďme si představit nejmodernější bojový letoun současnosti.

Stroj je doslova nabitý nejmodernější technologií

F-35 přinesl vylepšenou schopnost přežití v prostředí pokročilých hrozeb, se kterými by si starší letouny už neporadily. Díky svému mohutnému výkonu a pokročilé integrované avionice F-35 dosahuje radarové neviditelnosti nové generace. Poskytuje lepší situační povědomí pilotovi a disponuje účinnějšími zbraňovými systémy. F-35 dává letectvu, které nim disponuje prostředek k ovládnutí vzdušného prostoru. Je agilní, všestranný, vysoce výkonný, smrtelně nebezpečný pro protivníka.

Tento víceúčelový stíhač, který také může plnit funkci stíhacího bombardéru a bitevního letounu, v sobě kombinuje funkce utajení své přítomnosti (funkce STEALTH na nejvyšší technické úrovni) a skvělou efektivitu senzorů. Pokročilé senzory F-35A jsou navržené tak, aby shromažďovaly, spojovaly, vyhodnocovaly a poskytovaly více informací, než jak je tomu u jakéhokoliv jiné současné stíhačky. To pilotům F-35 poskytuje rozhodující výhodu nad všemi možnými protivníky. Jeho výpočetní výkon, sofistikované senzory, množství poskytovaných informací ve spojení s nejmodernějšími zbraněmi dělají z F-35 nepostradatelný nástroj k budoucímu zajištění bezpečnosti vlasti, jak informuje web Air Force.

Nové senzory, nejmodernější ochrana stroje, rozšířená detekce cílů se zvýšeným dosahem a mnoho dalšího

Elektronické senzory F-35 zahrnují systém Electro-Optical Distributed Aperture System (DAS). Tento systém poskytuje pilotům situační povědomí v blízkém i vzdálenějším prostoru kolem letadla. Dále systém DAS poskytuje vylepšené varování před přibližujícími se raketami nepřítele, nejlepší možnou automatizovanou pasivní i aktivní ochranu stroje proti nim a vylepšené noční vidění pro pilota. Letoun je navíc vybaven novým elektrooptickým zaměřovacím systémem. Integrálně namontovaný systém EOTS poskytuje rozšířenou detekci zvýšeného dosahu a velmi přesné zaměřování stacionárních i pohyblivých pozemních cílů za každého počasí, plus detekci hrozeb vzduch-vzduch na velkou vzdálenost.

Systém zobrazování informací na displeji přilby pilota F-35 je technicky nejpokročilejší v současnosti dostupný systém tohoto druhu. Všechny situační informace a informace o zaměřování cílů i o možných hrozbách ze strany nepřítele, které pilot F-35 potřebuje mít k dispozici pro dokončení své mise a bezpečný návrat na základnu, jsou v reálném čase zobrazovány na dispeji přilby. F-35 má nejmodernější taktické datové spoje, které zajišťují bezpečné sdílení dat mezi jednotlivými členy letky a dalšími vzdušnými a pozemními platformami, potřebnými ke splnění přidělených misí a přežití pilota i stroje, jak uvádí web Popular Mechanics.

Technické údaje letounu F.35A

 • typ: víceúčelový bojový letoun
 • výrobce: firma Lockheed Martin
 • pohon: dvouproudový motor s přídavným spalováním Pratt & Whitney F135-PW-100
 • maximální tah motoru: 128 kN, se zapnutým přídavným spalováním 191 kN
 • rozpětí křídel – 10,7 m, délka letounu – 15,7 m, výška – 4,38 m
 • celková kapacita interních palivových nádrží – 18 500 litrů
 • maximální vzletová hmotnost: 31 750 kg
 • užitečné zatížení: 8 160 kilogramů
 • maximální rychlost: 1930 km/h
 • maximální dolet: 2 220 km (se zásobou vnitřního paliva)
 • bojový dolet: 1 090 km (se zásobou vnitřního paliva)
 • dostup: 18 288 m

Výzbroj: rychlopalný letecký kanón GAU-22A ráže 25 mm, se zásobou 180 nábojů 6× vnějších externích závěsníků pro pumy a rakety na křídlech o celkové nosnosti 6800 kg. Dvě vnitřní pumovnice se dvěma závěsy o celkové nosnosti 1360 kg. Celková nosnost výzbroje/výstroje 8100 kg. může přenášet letecké pumy typu: GBU-12 Paveway II, GBU-31/32/38 JDAM, AGM-154 Joint Standoff Weapon, CBU-87/89, CBU-103/104/105 WCMD a jiné Střely vzduch-země: Brimstone Protiletadlové střely: AIM-120C AMRAAM, AIM-132 ASRAAM

Cena za kus nejlevnější verze F-35A – 4,5 miliardy Kč

Zdroj: Redakce, af.mil, popularmechanics.com