Letectvo USA plánuje první let průlomového dronu. Vypadá jako stíhačka

Společnost General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) a americké letectvo plánují v příštím roce první let nového bezpilotního vzdušného prostředku schopného používat zbraně vzduch-vzduch, píše web Defence Blog.

Air Force Research Laboratory (AFRL) předpokládá první let nejnovějšího bezpilotního letounu Gambit, označovaného jako bezpilotní stíhací letoun, v první polovině roku 2024.

Dron, který mění pravidla hry, se vyvíjí v rámci programu LongShot Agentury pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA). LongShot mění paradigma vzdušných bojových operací tím, že demonstruje bezpilotní letoun schopný používat zbraně vzduch-vzduch.

Současné koncepce vzdušné nadvlády se spoléhají na pokročilé pilotované stíhací letouny, které zajišťují průraznost protivzdušné obrany a účinně dodávají zbraně. Předpokládá se, že LongShot zvýší schopnost přežití pilotovaných platforem tím, že jim umožní být na vzdálenostech daleko od nepřátelských hrozeb, zatímco bezpilotní letoun LongShot účinně uzavře mezeru, aby mohl provádět účinnější střely.

Po úspěšném předběžném přezkoumání návrhu (PDR) v únoru 2022 na konci fáze 1 byla GA-ASI vybrána agenturou DARPA k pokračování ve fázi 2 v březnu 2022. Během Fáze 2 se dokončují podrobné návrhy a provádějí se pozemní testy, aby se snížilo riziko programu.

Klíčovou testovací akcí dokončenou na počátku fáze 2 byl test ve větrném tunelu s více tělesy, který charakterizoval vzdušný prostředek LongShot a oddělení zbraní vzduch-vzduch. Kritické přezkoumání návrhu (CDR) programu je plánováno na začátek roku 2023, čímž bude ukončena část programu ve fázi 2. GA-ASI v současné době vytváří odpověď na návrh pro třetí fázi programu.

„Společnost GA-ASI je odhodlána úspěšně provést letovou demonstraci vzdušného prostředku LongShot,“ uvedl vrchní ředitel pokročilých programů společnosti GA-ASI Michael Atwood. Nadcházející pozemní testy druhé fáze prokáží životaschopnost klíčových subsystémů. Fáze 3 zahájí fázi výroby prototypu a letových zkoušek programu. Letové zkoušky začnou v roce 2024.

Zdroj: redakce; Defence Blog