Lasery odhalily dávná sídla ukrytá hluboko v amazonském deštném pralese

Lasery odhalily složitou síť předhispánských struktur a cest skrytých v Amazonii. Se stářím 2 500 let je to nejstarší (a největší) příklad zemědělské civilizace zaznamenaný v hustém deštném pralese Jižní Ameriky.

Archeologové studují lokalitu v údolí Upano, která se nachází podél úseku východních And, několik desetiletí. Teprve když začali prohlížet ekvádorskou krajinu pomocí vzdušného lidaru (detekce světla a měření vzdálenosti), ve kterém se tisíce infračervených laserových pulsů opakovaně odrážejí od krajiny, aby odhalily struktury skryté pod vegetací , uvědomili si, jak propracovaná civilizace to skutečně byla.

„To místo jsem prozkoumal mnohokrát, ale lidar mi poskytl jiný pohled na zemi,“ řekl pro portál Live Science Stéphen Rostain, archeolog a ředitel výzkumu francouzského národního centra pro vědecký výzkum (CNRS). „Pěšky vám v cestě stojí stromy a je těžké vidět, co se tam vlastně skrývá.“

Archeologické vykopávky ukázaly, že místo, které pokrývá přibližně 600 čtverečních kilometrů, bylo obsazeno zhruba od roku 500 př. až někdy mezi 300 a 600 našeho letopočtu. Snímky z Lidaru ukázaly, že místo obsahovalo více než 6 000 pravoúhlých hliněných náměstí a valů, které byly vzájemně propojeny rozsáhlou sítí rovných vozovek a pěšin.

„Ulice se nejen křižovaly celým místem, ale také vedly mimo místo,“ řekl Rostain. „Všechny tyto silnice fungovaly společně a byly používány ke spojení komunity.“ Výzkumníci také objevili seskupení téměř 15 „odlišných“ sídel, které se podle prohlášení lišily velikostí a počtem struktur.

Na základě své velikosti a složitosti se objev podobá podobným mayským městským systémům ve Střední Americe.

zdroj: Live Science