Krymský most částečně zničen. Hodiny soudného dne se trochu spletly. Jak je to možné?

Před nedávnem jsme informovali o webové stránce, která odpočítávala čas do zřícení Krymského mostu. Mělo se tak stát 9. května, tedy na ruský Den vítězství. Nestalo se tak, ale most byl den po 70. narozeninách Vladimira Putina vážně poškozen.

V sobotu 8. října vypukl na Krymském mostě (známém také jako Kerčský most), který spojuje Ruskou federaci s okupovaným Krymem, požár a došlo k silnému výbuchu. Na internetu byla zveřejněna řada videí a fotografií ukazujících incident, který vedl k vážnému poškození tohoto logistického uzlu důležitého pro Vladimira Putina. Některé z nich si můžete prohlédnout níže.

Krymský most vážně poškozen

Krymský most je dlouhodobě v centru pozornosti analytiků, kteří upozorňují na možnost pokusů ukrajinských vojáků o zničení stavby. Dokonce byla zřízena speciální webová stránka Crimeanbridgedown, která odpočítává čas do zřícení Krymského mostu. Vyvěšené hodiny ukazovaly, že Krymský most bude zničen 9. května, kdy se v Rusku slaví Den vítězství.

Toho dne se se stavbou nic nestalo a hodiny „destrukce“ ukončily odpočítávání. K poškození Krymského mostu došlo pouhý den po Putinových 70. narozeninách. Na tuto skutečnost upozornil mimo jiné tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Na Twitteru dokonce zveřejnil výmluvný příspěvek se záběry hořícího mostu a Marilyn Monroe zpívající dnes již kultovní píseň „Happy Birthday, Mr. President“ (původně věnovanou Johnu F. Kennedymu).

Stojí za to připomenout, že most, který stál Rusko miliardy dolarů, byl zvláště chráněn. Rusové si byli vědomi, že by mohl být jedním z cílů Ukrajinců. V posledních měsících Kreml v jeho blízkosti dokonce rozmístil protiletadlovou obranu a radarové reflektory, které měly pravděpodobně zmást ukrajinské rakety při útoku a navést je na falešné cíle.

Rusové se zde také zaměřili na tzv. cílovou loď, v tomto případě na projektovou loď 436BYS(R). Jak jsme již informovali, cílové lodě jsou lodě, které byly vyřazeny ze služby, zabaveny nepříteli nebo (vzácněji) speciálně postaveny pro námořní dělostřelecká cvičení nebo zkoušky zbraní. Zásahy na těchto typech zařízení představují účinný způsob, jak testovat nové zbraně nebo samotné lodě v reálných podmínkách.

Jak uvádí server Ukrinform, Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) se zatím nevyjádřila ke svému údajnému zapojení do výbuchů a požárů na Krymském mostě. Mluvčí SBU Artem Dechtiarenko sdělil: „K tomu se nebudeme vyjadřovat. Po našem konečném vítězství se vyjádříme k roli SBU nebo jakéhokoli ukrajinského vládního orgánu v explozích.“

Zdroj: redakce, ukrinform.net, Wikipedia