Korejci vyvinou lehký armádní jednomístný letoun F-50

Korea Aerospace Industries z Jižní Koree vyvine lehký jednomístný letoun F-50 pro armádu.

Podle prohlášení bylo na zasedání představenstva Korea Aerospace Industries rozhodnuto investovat v přepočtu celkem 16,3 miliard korun do vývoje nové jednomístné verze letounu FA-50 a pokročilého bezpilotního letounu AAV (Advanced Air Vehicle).

Práce na tomto letadle začnou v roce 2024 a skončí v roce 2028. Celkem společnost Korea Aerospace Industries plánuje prodat minimálně 300 kusů F-50. Korejští výrobci letadel doufají v popularitu modelu, protože předchozí verze FA-50 měla úspěšnou exportní historii.

Konstruktéři z Korea Aerospace Industries plánují vybavit svá letadla následujícími základními charakteristikami -maximální rychlost: Mach 1,5, letový dosah: 2000 km, bojové zatížení: 3000 kg.

Zvláštností F-50 má být jeho výkonná pohonná jednotka_ Letoun má být vybaven motorem General Electric T73-GE-19.

Bojový letoun F-50 bude mít identický vzhled jako FA-50, ale bude mít přídavnou palivovou nádrž a tankovací rameno.

Předešlý model FA-50 je víceúčelová stíhačka, která může dosáhnout rychlosti až 1 650 km/h. Má závěsné držáky pro různé střely a bomby, včetně AIM-9 Sidewinder a AGM-65 Maverick. FA-50 je také určen pro výcvik pilotů a bojové operace. Díky moderní avionice je schopen plnit úkoly vzdušného boje, podpory pozemních operací a útoků na vzdušné i pozemní cíle.

Společnost se plánuje zaměřit konkrétně na export F-50 a doufá, že prvním kupcem bude Malajsie, která již FA-50 zakoupila a vidí v něm potenciální náhradu za hlavní Su-30. Korejci chtějí do svého programu přilákat země, které hledají náhradu za dosluhující sovětské letouny MiG a Su, i ty, které provozují západní starší modely F-5 a A-4.

Společnost chce získat až 50 % celosvětového trhu s lehkými bojovými letouny, který se odhaduje na více než 450 kusů.

Zdroj: Armyinform