Konec podvádění. Netflix omezí sdílení hesel každým dnem. Víme, jak to bude fungovat

Blíží se konec bezplatného sdílení hesel ve službě Netflix. Během následujících dvou měsíců začne účtovat poplatky za sdílení hesel a zavede systém, který bude zpoplatňovat podúčty dalších členů, pokud členství využívají lidé mimo domácnost, jak píše server CNET.

Po letech relativně laxního přístupu ke sdílení hesel začal Netflix loni testovat způsoby, jak sdílení účtů „zpeněžit“ poté, co zaznamenal nejhlubší úbytek předplatitelů za posledních deset let. Kromě poplatků za sdílení hesla Netflix zavedl také levnější předplatné podporované reklamou v naději, že přiláká více lidí k placení, když nebudou muset platit tak vysoké částky.

Dominance Netflixu v oblasti streamovaného videa, nemluvě o letech nepřetržitého růstu počtu předplatitelů přiměla téměř všechny velké hollywoodské mediální společnosti, aby do svých vlastních streamovacích operací vložily miliardy dolarů.

Tyto takzvané streamovací války přinesly vlnu nových služeb, včetně Disney Plus, HBO Max, Peacock, Paramount Plus a Apple TV Plus. Tato záplava možností streamování zkomplikovala počet služeb, které musíte využívat (a často i platit), abyste mohli sledovat své oblíbené pořady a filmy online.

Netflix nyní cítí žár sílící konkurence a prosazuje strategie, které léta odmítal, včetně omezení sdílení účtů.

Kolik bude stát „placené sdílení účtu“?

Společnost zatím ceny těchto nových poplatků neupřesnila. Systém poplatků však již byl zkušebně zaveden v Chile, Kostarice a Peru. V těchto zemích poplatek vychází v průměru zhruba na čtvrtinu ceny tarifu Standard.

Pokud se Netflix bude držet této praxe, pak by každý další členský podúčet v USA stál přibližně 3,50 až 4 dolary, takže v přepočtu cca 77 – 88 Kč.

Kdy Netflix spustí zákaz sdílení?

Netflix uvedl, že poplatky za sdílení účtu začne zavádět do konce března a že úplné globální zavedení bude trvat několik čtvrtletí. Společnost rovněž uvedla, že zavádění bude postupné na všech jejích trzích: Netflix nezačne účtovat poplatky všem najednou, jako by otočil vypínačem. Místo toho začne na vybraných místech a bude postupovat dále.

Netflix neupřesnil, které země budou první, ani jak dlouho bude přesně trvat, než se nové poplatky plně zavedou po celém světě.

„Jsme připraveni je zavést ještě v tomto čtvrtletí. Budeme to trochu rozkládat, jak budeme pracovat se sadami zemí,“ řekl Greg Peters, jeden z výkonných ředitelů společnosti Netflix. „Ale skutečně to uvidíme až v průběhu několika příštích čtvrtletí.“

Jak bude Netflix tyto poplatky vymáhat?

Netflix neupřesnil, jakým způsobem bude prosazovat sdílení placených hesel, jakmile se poplatky rozšíří. Podle jedné zprávy se její vymáhání během testů v Latinské Americe lišilo.

Na stránkách centra nápovědy společnosti Netflix se uvádí, že služba zjišťuje domácnost účtu na základě IP adres, ID zařízení a aktivity na účtu ze zařízení přihlášených ke stejnému účtu.

Netflix uvádí, že pokud je k účtu trvale přistupováno z místa mimo domácnost nebo pokud se někdo přihlásí k účtu ze zařízení, které není spojeno s domácností, může Netflix požádat primárního vlastníka účtu o ověření. Netflix to provede zasláním odkazu na čtyřmístný ověřovací kód na e-mailovou adresu nebo telefonní číslo spojené s hlavním účtem. Tento kód je třeba zadat do zařízení do 15 minut, jinak je třeba požádat o další. Společnost Netflix však může tento postup změnit v průběhu zavádění programu sdílení účtů.

Zdroj: redakce, cnet.com, netflix.com