Kanada se připojila. Pošle obrněná vozidla Senátor APC na Ukrajinu. Co jsou zač?

Kanada hodlá poslat na Ukrajinu zbraně v hodnotě 500 milionů dolarů, v přepočtu cca 11 miliard Kč. Dodávky budou zahrnovat obrněné transportéry, což jsou vozidla Senator APC od společnosti Roshel, píše server Mil.

Ottawa je v současné době v závěrečné fázi výběru dodavatele obrněných transportérů, které budou předány Ukrajině. Očekává se, že vítězem první zakázky se stane společnost Roshel, výrobce vozidel Senator APC.

Pokročilý transportér z Kanady

Jak se dočteme na oficiálních stránkách společnosti Roshel, model Senator APC je její vlajkovou lodí určenou pro donucovací orgány a pohraniční hlídky. Výrobce dbá na to, aby vozidlo bylo jedinečné z hlediska technických parametrů, konstrukce a montáže. Transportér se vyznačuje vysokou manévrovatelností a díky malému poloměru otáčení je ideální do městských podmínek.

Vysoká účinnost a mobilita vozidla je zajištěna použitím lehkých kompozitních materiálů. Karoserie transportéru byla navržena tak, aby obsahovala moderní tepelně a hlukově izolační materiály. Roshel zdůrazňuje, že vozidlo Senator APC je plně klimatizované, aby se v drsných podmínkách cítila posádka pohodlně.

Transportér byl vyroben s pohonem 4×4 a může přepravovat až 12 osob. Vůz je vybaven vznětovým motorem o objemu 6,7 litru s maximálním výkonem 330 koní. Silný ocelový pancíř poskytuje ochranu proti velkorážním kulometům a minám. Vozidlo navíc poskytuje ochranu proti chemickým, biologickým a radiologickým útokům.

Vozidlo Senator je také dovybaveno střeleckou věží (elektricky nebo mechanicky ovládanou), systémem nočního vidění, satelitní komunikací nebo laserovým výstražným systémem proti radiaci, vrhači kouřových granátů, systémy pro rušení rádiového spojení.

Zdroj: mil.in.ua