Pavouci stavějí své sítě dle jednoho vzorce zakódovaného v mozku, zjistili vědci pomocí umělé inteligence

Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse zjistili, jak pavouci staví své sítě, a to pomocí nočního vidění a umělé inteligence, která sledovala a zaznamenávala každý pohyb všech osmi pavoučích nohou při práci ve tmě. Přináší to nové poznatky o tom, jak jsou tvorové s mozkem o velikosti zlomku lidského mozku schopni vytvářet tak elegantní, složité a geometricky přesné struktury, píše web ScienceAlert.

Pavouci, kteří stavějí pavučiny naslepo pouze pomocí hmatu, fascinují lidi již po staletí. Ne všichni pavouci staví sítě, ale ti, kteří je staví, patří mezi podskupinu živočišných druhů známých svými architektonickými výtvory.

Prvním krokem k pochopení toho, jak relativně malé mozky těchto zvířecích architektů podporují jejich stavební projekty na vysoké úrovni, je systematické zdokumentování a analýza chování a motorických dovedností, které se na tom podílejí, což se kvůli náročnosti zachycení a zaznamenání těchto činností dosud nikdy nepodařilo.

Vědci studovali snovačku jedovatou, pavouka pocházejícího ze západu Spojených států, který je dostatečně malý na to, aby se pohodlně usadil na špičce prstu. Pro pozorování pavouků během jejich noční práce při stavbě sítě laboratoř navrhla arénu s infračervenými kamerami a infračervenými světly. Pomocí této sestavy každou noc sledovali a zaznamenávali šest pavouků, kteří stavěli sítě. Miliony jednotlivých úkonů nohou pozorovali pomocí softwaru pro strojové vidění navrženého speciálně pro detekci pohybu končetin.

Vědci zjistili, že chování pavouků při tvorbě sítě je u různých druhů dosti podobné, a to natolik, že byli výzkumníci schopni předpovědět, na jaké části sítě pavouk pracuje, jen na základě pozorování polohy dané nohy. I když je konečná struktura trochu odlišná, pravidla, která používají při stavbě sítě, jsou stejná, což potvrzuje, že jsou tato pravidla zakódována v jejich mozcích. Nyní chtějí experti vědět, jak jsou tato pravidla zakódována na úrovni neuronů. Budoucí práce mají zahrnovat experimenty s léky měnícími vědomí, které mají určit, které obvody v mozku pavouků jsou zodpovědné za různé fáze stavby sítě.

Zdroj: ScienceAlert.com