Česká zbrojovka vyrábí pistoli, která patří ve světě mezi nejoblíbenější zbraně pro osobní obranu

Jednu z nejlepších střelných zbraní na světě používají vojáci, policisté i bezpečnostní agentury. Ve Spojených státech patří mezi nejvyhledávanější osobní zbraně.

Poloautomatické devítimilimetrové pistoli CZ 75B důvěřují profesionálové z celého světa, nabízí fantastickou přesnost střelby na osobní ochranu, píše web The National Interest. Česká zbrojovka v Uherském Brodě vytvořila podle amerického odborníka na střelné zbraně Richarda Douglase špičkovou zbraň, které vydrží roky a roky. „Je to odolná zbraň, která perfektně funguje za všech podmínek. Odolává sněhu, bahnu, písku a jakékoli jiné okolní síle, kterou si dokážete představit. Pokud vám to nestačí, Česká zbrojovka nabízí na tuto pistoli doživotní záruku, která vám zajistí naprostý klid,“ zdůraznil Douglas.

Samonabíjecí pistole CZ 75 byla navržená Františkem Kouckým už v 70. letech 20. století a stále je jednou z nejoblíbenějších bojových ručních zbraní moderní doby. „Této pistoli důvěřují donucovací orgány a vojenské síly po celém světě, takže není divu,“ řekl Douglas.

Pistole je dodávaná v celoocelové konstrukci s černým povrchem. Její zaoblený tvar bez hrubých hran umožňuje velmi pohodlné uchopení a nošení. Expert Richard Douglas dokonce tvrdí, že je to jedna z nejpohodlnějších rukojetí, se kterou se kdy setkal, protože vyšší přilnavost a tvar pomáhají při střelbě zmírnit pociťovaný zpětný ráz.

Zbraň se standardně dodává s pevnými 3bodovými mířidly, které lze doplnit i předním optický zaměřovačem nebo nočními mířidly Tritium. Všechny ovládací prvky jsou přitom snadno dosažitelné a demontáž celé pistole je snadná bez nutnosti použití nářadí. 

Přestože českou pistolí CZ 75B je dnes je vyzbrojeno mnoho ozbrojených složek na celém světě, do československých ozbrojených sil se v době svého vzniku v roce 1975 vůbec nedostala. Důvodem byla tehdy nevyhovující ráže, protože armády Varšavské smlouvy používaly převážně ráži 7,62mm, zatímco „Čézeta“ používala ráži 9 mm Luger. Její modernizovaná verze CZ 75D Compact byla zavedena do výzbroje Policie ČR až v roce 2001.

Expert na střelné zbraně Richard Douglas shrnul hodnocení české pistole jako „skvělý kus oceli“, který perfektně funguje.

Zdroj: The National Interest