Japonští vědci vyvinuli strašidelné robotické dítě, které dokáže vyjádřit šest základních emocí

Výzkumníci z japonského projektu RIKEN Guardian Robot Project vyvinuli robotické dítě jménem Nikola, které dokáže vyjádřit šest základních emocí, informovali na webu Daily Mail Online.

Tento android má v obličeji pohyblivé „svaly“, které mu umožňují vyjádřit štěstí, smutek, strach, hněv, překvapení a znechucení. I když robot v současné době nemá tělo, jeho vývojáři doufají, že by v blízké budoucnosti mohl mít řadu využití.

Wataru Sato, který vedl výzkumný tým, uvedl, že androidi, kteří s námi dokáží emočně komunikovat, budou užiteční v celé řadě reálných situací. Například při péči o starší lidi, kdy mohou podpořit lidskou pohodu.

Obličej Nikoly obsahuje 29 pneumatických aktuátorů, které ovládají pohyb umělých svalů a dalších šest aktuátorů slouží k ovládání pohybů hlavy a oční bulvy. Tyto aktuátory jsou ovládány tlakem vzduchu, což podle týmu vede k tichým a plynulým pohybům.

Pomocí kódovacího systému nazvaného Facial Action Coding System (FACS) může tým ovládat jemné pohyby, například zvednutí tváře nebo našpulení rtů. To jim umožňuje vyjádřit celkem šest emocí. Aby výzkumníci tyto výrazy obličeje vyzkoušeli, ukázali Nikolu skupině účastníků, zatímco zobrazovala svých šest výrazů obličeje. Zjistili, že účastníci dokázali rozpoznat těchto šest emocí, i když s různou přesností.

„Silikonová kůže Nikoly je méně pružná než skutečná lidská kůže a nedokáže dobře tvořit vrásky,“ vysvětlili výzkumníci. „Proto bylo obtížnější rozpoznat emoce, jako je znechucení, protože nebylo možné vytvořit vrásky na nose.“

Vědci se domnívají, že v krátkodobém horizontu by Nikola mohla mít řadu využití jak v sociální psychologii, tak v neurovědách. Zatím není jasné, kolik stál vývoj Nikoly ani kolik bude v budoucnu stát jeho funkční verze.

Zdroj: dailymail.co.uk