Vědci našli způsob, jak realisticky omladit lidskou kůži a orgány

Lidská kůže se regeneruje pomalu, ale salamandr axolotl dokáže snadno zregenerovat useknutou končetinu. I hustě chlupatá kůže myšice trnité se hojí pozoruhodně rychle. Studiem těchto příkladů vědci zjišťují, jak zlepšit hojení kůže prostřednictvím lepší regenerační reakce, píše server Brighter Side.

Po dvou desetiletích výzkumu našli vědci z haifské lékařské fakulty Rambam a izraelského technologického institutu Technion způsob, jak omladit lidskou kůži a orgány. Jejich úspěšná studie byla provedena na laboratorních myších a nedávno byla publikována v časopise Science Advances.

Autoři studie použili transplantaci stárnoucí lidské kůže na mladé myši a prokázali, že je možné omladit kůži a další orgány změnou molekulární struktury ve všech vrstvách kůže. Vědci z německé laboratoře Monasterium a z Manchesterské univerzity zase transplantovali stárnoucí lidskou kůži mladým myším s těžkou kombinovanou imunodeficiencí, která postihuje B i T lymfocyty. Živé buňky, tkáně nebo orgány tak lze omladit transplantací z jednoho druhu do druhého, uvedli vědci.

Tento proces je doprovázen růstem nových cév, repigmentací vnější vrstvy kůže zvané epidermis a výrazným zlepšením biomarkerů stárnutí. Výzkumníci poznamenali, že stárnutí by nemělo být vnímáno jako smrtelná nemoc, ale jako něco, co lze léčit a přeprogramovat. Lidská kůže je ideálním preklinickým modelem pro zkoumání metod proti stárnutí, protože je prvním orgánem lidského těla, který viditelně odráží změny stárnutí, jako jsou změny odstínu kůže a šedivění vlasů.

V nadějné studii bylo zjištěno, že po transplantaci do myší s těžkou kombinovanou imunodeficiencí došlo nejen k omlazení vnější vrstvy lidské kůže, ale k omlazení všech vrstev kůže. Vědci k tomu použili vaskulární endoteliální růstový faktor A (VEGF-A) a zjistili, že se v transplantované kůži dokonce zvýšil počet nových cév.

Zdroj: thebrighterside.news, science.org