Pohled do vašich očí může prozradit náchylnost k předčasné smrti

Rychlé a bezbolestné skenování lidské oční bulvy by jednoho dne mohlo lékařům pomoci identifikovat lidi, kteří jsou více ohroženi předčasným úmrtím v důsledku různých onemocnění, uvedl server Science Alert.

Model strojového učení byl nyní naučen předpovídat délku života člověka pouhým pohledem na jeho sítnici, tkáň v zadní části oka. Předchozí studie naznačily, že buňky v zadní části lidského oka nám mohou pomoci předpovědět nástup onemocnění ledvin, kardiovaskulárních onemocnění a dalších příznaků stárnutí.

Výsledky současného výzkumu poskytují další důkazy o tom, že sítnice je velmi citlivá na poškození způsobené stárnutím, a protože tato viditelná tkáň hostí cévy i nervy, mohla by nám poskytnout důležité informace o zdraví cév a mozku jedince.

„Významná souvislost mezi stavem sítnice a úmrtností na kardiovaskulární onemocnění spolu s rostoucím počtem důkazů o propojení oka a mozku dále podporuje názor, že sítnice je jakýmsi ukazatelem neurologických onemocnění,“ píší autoři studie publikované v časopise British Journal of Ophthalmology.

„Tento soubor prací podporuje hypotézu, že sítnice hraje důležitou roli v procesu stárnutí. Tato tkáň je citlivá na kumulativní poškození způsobená stárnutím, která zvyšují riziko úmrtí,“ dodávají autoři.

Zdroj: sciencealert.com