Inspirují se i České dráhy? Čínský vlak levituje a bude nejrychlejším na světě

Číňané pracují na „levitujícím“ vlaku, který bude nejrychlejším pozemním vozidlem na světě. V současné době je ve fázi testování a dosahuje rychlosti kolem 600 km/h, ale očekává se, že nakonec dosáhne rychlosti 700 km/h, jak uvádí server Railway Technology.

Maglev HTS se zatím vyrábí v prototypové verzi. První představení 21 metrů dlouhého vlaku se uskutečnilo v loňském roce v čínském městě Čcheng-tu.

Nejrychlejší vlak na světě

Číňané očekávají, že vlak bude v provozu do tří let. Jeho obrovská rychlost je možná díky technologii maglev, která se vyvíjí již 20 let. To znamená, že vlak nejezdí po kolejích, ale vznáší se nad nimi díky magnetické levitace. Elektromagnetické pole eliminuje tření mezi vozidlem a kolejnicí, a proto je čínský vlak schopen překonávat rychlostní rekordy.

Maglev HTS by podle plánu jezdil mezi Pekingem a Šanghají. Trasu dlouhou 1 000 km urazíte za 2,5 hodiny. Například v současné době trvá překonání této vzdálenosti letadlem tři hodiny.

Za zmínku stojí, že o technologii Maglev se zajímalo také Japonsko a Německo, ale vzhledem k vysokým nákladům spojeným s její realizací a nutnosti vybudovat zcela nové železniční tratě se investice zatím neuskutečnily. Číňané mezitím pravidelně zveřejňují materiály propagující vyvíjený vlak.

Pozornost je upřena jak na ovládací panely vozidla, tak na prostor připravený pro cestující. Společnost China Railway Rolling Stock Corporation se postarala o to, aby cesta magnetickým vlakem splňovala vysoké standardy a byla nejen rychlá, ale také pohodlná a bezpečná, jak píše server SCMP.

Zdroj: redakce, railway-technology.com, scmp.com