Nový čínský vlak je nejrychlejší na světě a v čase na cestě pokoří i dopravní letadlo

Vysokorychlostní vlaky představují ekologickou alternativu k letecké dopravě a mohou přepravovat lidi i náklad bez nutnosti speciálních kolejí.

Čínský vysokorychlostní vlak nové generace stanovil nový rekord, když během zkušební jízdy ujel rychlostí 453 kilometrů za hodinu, informoval deník EurAsian Times. Jeho relativní rychlost, kdy se dva vlaky pohybují v opačném směru, dosáhla neuvěřitelných 891 kilometrů za hodinu.

Vysokorychlostní železniční systémy nabízejí vysoce efektivní způsob dopravy pro přepravu osob a nákladu mezi destinacemi. V době, kdy se země snaží snižovat emise uhlíku, mohou elektrifikované a energeticky účinné vlaky nabídnout ekologickou alternativu k letecké dopravě.

Díky vyšší rychlosti mohou vlaky dále snížit časový deficit cestování mezi oběma druhy dopravy. Například vzdálenost mezi hlavním městem Pekingem a Šanghají by mohla trvat pouze 2,5 hodiny vlakem jedoucím rychlostí 400 kilometrů za hodinu, což je podobná doba, jakou obvykle trvá let letadlem.

Čína je domovem největší železniční sítě na světě a v Šanghaji provozuje také vlakovou dopravu poháněnou magnetickou levitací. Pomocí elektromagnetické technologie je vlak levitován nad kolejemi, aby se eliminovalo tření, a může jet rychlostí až 500 kilometrů za hodinu.

Technologie maglev však není v Číně nasazena všude a země se snaží zvýšit rychlost svých vlaků na stávající infrastruktuře. Jedním z takových projektů je China Railway 450 Technology Innovation Project, který byl nastíněn v plánu země (2021-25).

Zkoušky byly provedeny na příčném mostě v zátoce Meizhou, který je jednou z hlavních částí vysokorychlostní železnice Fu-čou-Xiamen o délce 277 km. Země provedla více než 57 experimentů, aby ověřila spolehlivost a proveditelnost nových technologií použitých během projektu CR450.

Zdroj: EurAsian Times